VIDEO: V Saúdské Arábii si mohly jít ženy poprvé zaběhat
Ženská práva
Saúdská Arábie je známa jako země, kde se ženská práva a emancipace netěší úrovni srovnatelné se západními zeměmi. Rozsáhlá omezení jako je zákaz cestování bez povolení mužů, nutnost mužského povolení ke sňatku nebo zákaz řízení aut, který bude zrušen v polovině tohoto roku nadále komplikují Saúdkám každodenní život. Že se mírný pokrok v mezích zákona nevyhnul ani hluboce věřící muslimské zemi ukazuje sportovní událost, při které si ženy mohly poprvé veřejně zaběhat.
Běhu na tři kilometry se mohly zúčastnit pouze ženy. Z celého království se ho přijelo zúčastnit na 1500 žen a dívek, z nichž značná část absolvovala trasu (občas spíše procházku) v nikábu, přes který jsou ženě vidět pouze oči. Vítězskou závodu se stala Mizna al-Nassarová, která trasu uběhla za 15 minut. Nassarová po vítězství uvedla, že by se ráda zúčastnila letních olympijských v Tokiu v roce 2020.
VIDEO: ‘Al-Ahsa Runs,’ first marathon for women in #SaudiArabia pic.twitter.com/eFWmjvZcQb
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) 4. března 2018
Saúdská Arábie prochází v posledních letech řadou změn, které situaci žen pomalu zlepšují. Od března tohoto roku se mohou hlásit do nebojových jednotek armády, od ledna se například mohou zúčastňovat fotbalových zápasů.
Problémem nadále zůstává zákon o mužském opatrovnictví, navzdory tomu, že vláda v minulosti tvrdila, že ho zruší. Zákon o opatrovnictví zakazuje ženám cestovat, vdávat se, či dokonce opustit vězení, bez svolení jejich opatrovníka. V některých případech musí opatrovník také souhlasit s lékařským ošetřením či s přijetím ženy do zaměstnání.
Ženy v Saúdské Arábii jsou rovněž oddělovány od mužů, kteří nejsou jejich příbuznými. Na veřejnosti musejí nosit šátek zakrývající vlasy a hábit, který se jmenuje abája a zakrývá celé jejich tělo.