Restaurace jen pro očkované. Hygienička předjímá další nezákonné opatření

VLÁDNÍ RESTRIKCE

Restaurace jen pro očkované. Hygienička předjímá další nezákonné opatření
Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka vstup jen pro očkované znamenal nejen další velkou ránu pro pohostinství, ale i zásadní diskriminaci. Foto: Shutterstock
2
Domov
Záviš Dobiašovský
Sdílet:

Soudci smetli už desítky vládních nařízení, hlavní hygienička Pavla Svrčinová teď zřejmě avizovala další takové „do sbírky“. Podle ní by totiž při značném zhoršení situace mohla nastat možnost, kdy úplně přestanou platit negativní testy jako průkaz bezinfekčnosti a služby či akce tak zůstanou dostupné pouze pro očkované či lidi po prodělání nemoci. To je však podle zástupců služeb i odborníků zřejmě opět v rozporu se zákonem.

Vláda chce zatím platnost antigenních či PCR testů pouze výrazně omezit. Antigenní testy mají nově platit jako průkaz bezinfekčnosti jen 24 hodin místo tří dnů, PCR pak místo týdne jen tři dny, z čehož ještě minimálně den ubere čekání na výsledky. Tlak na očkování by se však mohl podle hlavní hygieničky ještě výrazně zvýšit, pokud by došlo ke značnému zhoršení situace. Ve hře by totiž bylo umožnit vstup do restaurací, bazénů či na koncerty a další akce pouze očkovaným či lidem, které v posledním půl roce zachytil pozitivní test.

To by ale znamenalo nejen další výrazný zásah do práv lidí, pro které očkování oficiálně zůstává dobrovolné, ale i do života podnikatelů. „V každém případě musí normální život umožňovat i negativní test. A je nepřijatelné, aby lidé neměli k dispozici dostatek PCR testů hrazených ze zdravotního pojištění. Především si ale musí ministerstvo zdravotnictví uvědomit, jaké má zákonné limity, a že pandemický zákon podobná omezení neumožňuje,“ uvedl pro deník Echo24 prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka by takový krok znamenal nejen další velkou ránu pro pohostinství, ale i zásadní diskriminaci. „My už jsme se jednou obrátili na Nejvyšší správní soud s opatřeními, která tu byla za ministra Arenbergera, a myslím, že pokud by se opět rozhodla hygiena, vláda, kdokoliv brzdit naše podnikání, které už dosud bylo poměrně dost zasažené, tak musí přijít s nějakou kompenzací a budeme se ptát, jestli je to vůbec takhle možné. Neumím si představit, že by do restaurace chodili pouze očkovaní,“ řekl deníku Echo24 Stárek.

Černější scénáře protiepidemických opatření představila hlavní hygienička Pavla Svrčinová minulý čtvrtek. Pokud se zhorší situace, je možné zvážit i zrušení antigenních testů, řekla po jednání Rady pro zdravotní rizika. Dál by se zavedla povinnost nošení roušek či respirátorů úplně ve všech uzavřených prostorách. Jako další stupeň možného řešení boje proti epidemii považuje Svrčinová to, že by povolení vstupu do restaurací, klubů a jiných zařízení měli jen očkovaní lidé nebo osoby s potvrzením o prodělání nemoci.

Stejně tak by to podle něj odnesl i cestovní ruch, stát totiž dosud neuznává některé vakcíny jako například ruský Sputnik, který používá řada zemí. Nemožnost využít testů by tak podle Stárka ještě více zbrzdila zahraniční turistiku. „Jakékoliv omezování tohoto typu je jednoznačně diskriminační jak pro zákazníky, tak i pro samotné podnikatele,“ dodal Stárek.

Problematické by takové nařízení bylo i podle odborníka na zdravotnické právo a experta Pirátů Ondřeje Dostála. „Obávám se, že bychom pokračovali v nastolené cestě už více než čtyřiceti zrušených opatření ministerstva zdravotnictví. Ale to zejména z věcného důvodu, podstatné je, že nemůžu určité kategorii lidí zakázat vstup do restaurací nebo k dalším životním aktivitám za předpokladu, že jako stát neunesu důkazní břemeno, že jsou rizikovější než jiní lidé, kteří podle nastaveného opatření k životním aktivitám a do restaurací přistupovat můžou,“ řekl deníku Echo24 Dostál. Z formálního hlediska by pak podle něj za hranou pandemického zákona bylo i to, že by se stát rozhodl plošně určité kategorii lidí zakázat využívání některých služeb.

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením končícího ministra Adama Vojtěcha (za ANO) zatím navrhuje, aby se zkrátila platnost negativních PCR testů ze sedmi na tři dny od odběru, antigenních pak ze 72 hodin na 24 hodin. Chce také ukončit hrazení preventivních testů na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince. Počítá ale s výjimkami přinejmenším pro děti do 12 let, pro které zatím není očkování proti covidu v ČR dostupné, zřejmě i pro lidi se zahájeným očkováním.

Promluvit do opatření však může už nyní pravděpodobná budoucí vládní koalice koalic Spolu a PirSTAN. Vláda se rozhodla nová opatření probrat s pravděpodobným kandidátem na příštího ministra, poslancem TOP 09 Vlastimilem Válkem, což má podle současného ministra Vojtěcha zajistit určitou kontinuitu. Válek chce věc probrat v pondělí s AntiCovid týmem koalice Spolu.

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články