„Postupuje laxně a pomalu“. Evropská komise tají audit k Babišovu střetu zájmů

Babišův střet zájmů

„Postupuje laxně a pomalu“. Evropská komise tají audit k Babišovu střetu zájmůNOVÉ
Plénum europarlamentu Foto:

Foto: archiv Evropského parlamentu

1
Svět
Ladislav Šustr
Sdílet:

Jaký je výsledek auditů, na kterých pracovali odborníci z Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a společnosti Agrofert? Podobné dotazy směřovaly ke komisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi, podle kterého komise stále analyzuje všechny materiály z rozsáhlého lednového auditu. Podle některých europoslanců však nepostupuje Oettinger dostatečně rychle. Přímo v diskuzi ho kritizoval belgický zástupce Bart Staes či Tomáš Zdechovský.

Audit Evropské komise, který proběhl v lednu, se týkal možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a holdingu Agrofert. Odborníci se zaměřovali i na dokumenty ze Státního zemědělského intervenčního fondu či ministerstvev pro místní rozvoj a práce a sociálních věcí. Po čtyřech měsících však stále není jasné, k čemu dospěla tři generální ředitelství Evropské komise, která se o možné porušení předpisů zajímají.

„Pokud jde o opatření, která má vláda přijmout k odstranění střetu zájmů, nám předseda vlády sdělil, že se stáhl z příslušné rady pro rozdělování evropských fondů. Na základě tohoto podkladu komise brzy oznámí svůj verdikt,“ řekl v diskuzi Günther Oettinger. Připomněl tak, že Andrej Babiš odstoupil v prosinci minulého roku z Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Podle Oettingera pak odborníci vyhodnocují dobu před 2. srpnem 2018 a také období poté. Tehdy totiž začala v Evropské unii platit přísnější pravidla ke střetu zájmů.

Komisař také připomněl, že jako preventivní opatření neprovádí Evropská komise žádné platby ze strukturálních a investičních fondů podnikům spojených s Agrofertem. Odpověď však nestačila belgickému europoslanci za Zelené Bartu Staesovi. „Pane Oettingere, mám tři konkrétní otázky. Jaký je stav auditů a přezkumech jednotlivých generálních ředitelství v této věci? Kdy bude konečná zpráva? Bude zde také rozprava před volbami v roce 2019?“ ptal se komisaře Oettingera.

Ke Staesovi se přidal i český europoslanec Tomáš Zdechovský, který Oettingerovi položil další dotaz. „Po komisi požadujeme jednoznačnou odpověď na otázku, zda je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Pokud tomu tak je, musí z toho pro pana Babiše plynout následky stejně, jako pro kohokoliv jiného neoprávněně profitujícího z unijních fondů,“ uvedl Tomáš Zdechovský.

Pro Echo24 doplnil, že komisař pro rozpočet nepracuje v projednávané kauze dostatečně rychle. „Podle mě je postup komise naprosto laxní a pomalý,“ řekl deníku Tomáš Zdechovský.

Komisař Oettinger poté znovu vystoupil a uvedl, že nemůže europoslancům slíbit žádný časový rámec, kdy výsledky zveřejní. „V Praze jsme na začátku ledna dostali k náhledu různé dokumenty. Nyní se s experty scházíme a provádíme rozsáhle vyhodnocování. Nemohu vám dát časový limit. Důkladnost je v této chvíli důležitější než rychlost. Za několik týdnů představím první výsledky výboru pro rozpočtovou kontrolu,“ řekl Günther Oettinger.

Piráti tlačí na komisi

Výzvu z důvodu nečinnosti už v minulosti podali Piráti, kteří Evropské komisi zaslali podnět k šetření možného střetu zájmů. Opoziční strana se totiž obává, že by květnové eurovolby a následné sestavování nové Evropské komise rozhodnutí oddálily.  Sám premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá a argumentuje tím, že českému zákonu o střetu zájmů vyhověl převedením majetku do svěřenských fondů.

Už začátkem března Piráti Evropskou komisi vyzvali, aby bezodkladně v případu rozhodla. Střet zájmů se podle Pirátů týká i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Komise ale má na odpověď 60 dní, což je lhůta, která zbývá i do konání eurovoleb. „Není co řešit, komise musí konečně rozhodnout. Eurovolby jinak rozhodnutí oddálí, nová komise bude vznikat měsíce,“ řekl dříve deníku Echo24 předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Jakmile budeme mít indicie, že rozhodnutí Evropská komise k Babišovu střetu zájmu neučiní do voleb, podáme stížnost k Soudnímu dvoru EU. Materiály máme připraveny,“ dodal.

Už v půlce února urgovali všechny eurokomisaře včetně předsedy Jeana-Clauda Junckera otevřeným dopisem i zástupci české Transparency International. „A snažíme se tlačit europoslance, aby se komise ptali, kdy bude rozhodnuto, což se děje především na jednáních kontrolního a rozpočtového výboru Evropského parlamentu,“ uvedl pro deník ředitel Transparency International David Ondráčka.

Česká linka prověřování premiérova střetu zájmů

Premiérův střet zájmů prověřují i české správní orgány. Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Černošický úřad mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Rozhodnutí Černošic zrušili a případ vrátili k novému projednání. Případ se tím protahuje.

Babiš v reakci na návrat případu do Černošic řekl, že věc pokládá za další pokračování útoku proti své osobě. „Já jsem postupoval podle zákona a nemám k tomu co říct,“ prohlásil a dodal, že ve finále spor vyhraje. Babiš řekl, že podle takzvaného ‚lex Babiš‘ splnil vše, co splnit měl. Věc je podle něj v první řadě snahou udržet jeho potíže ve veřejném prostoru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Piráti tlačí na Komisi kvůli Babišovu střetu zájmů. Vystoupí komisař Oettinger

Konejte, vyzývají Piráti Evropskou komisi kvůli Babišovu střetu zájmů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články