1 příští hlava Commonwealthu

Příští hlavou Commonwealthu bude Jeho královská Výsost princ Charles

NOVÉ

Témata:

V čele britského Společenství (Commonwealth) stane v budoucnu po královně Alžbětě II. její syn, princ Charles. Shodli se na tom vedoucí představitelé členských zemí Commonwealthu při své vrcholné schůzce, která dnes skončila v Londýně. Toto očekávané rozhodnutí podle agentury Reuters oznámili v prohlášení vydaném na závěr pětidenního summitu.

„Uznáváme úlohu královny při hájení Commonwealthu a jeho národů,“ uvádí se v prohlášení. „Příští hlavou Commonwealthu bude Jeho královská Výsost princ Charles, princ waleský,“ dodává se podle médií v dokumentu.

Ačkoli je 69letý Charles dědicem britské koruny a po královně nastoupí na trůn, úloha v čele Společenství dědičná není, a proto ani jeho automatický nástup na toto místo. Podle stanice BBC dokonce zazněly názory, že by se v této úloze mohlo střídat 53 šéfů členských států.

Nicméně se schválením Charlese jako budoucí hlavy Commonwealthu se počítalo. Zvláště když 91letá královna dala najevo, že její „upřímné přání“ je, aby se po ní Charles této úlohy „jednoho dne“ ujal. Navíc prince již dříve v této záležitosti podpořila Mayová a také kanadský premiér Justin Trudeau.

Summit Společenství, které je volným sdružením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií a v jehož rámci žije kolem 2,4 miliardy lidí, se koná zhruba každé dva roky. Členem organizace je 53 států, kromě Británie například Kanada, Austrálie, Indie, Pákistán či řada afrických států. V šestnácti členských zemích je britský panovník zároveň formální hlavou státu.

Na letošní vrcholné schůzce v britské metropoli zastupovali 46 států předsedové vlád. Zbylých sedm zemí reprezentovali ministři zahraničí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Královská rodina zve na svatbu dívku, která přežila útok na koncert. Mayovou ani Trumpa ne


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.