Horáček by si s sebou na Hrad vzal jako kancléře ,hlídače smluv‘ Bláhu

Prezidentské volby

Horáček by si s sebou na Hrad vzal jako kancléře ,hlídače smluv‘ BláhuNOVÉ
Sbor poradců Michala Horáčka. Michal Bláha stojí v druhé řadě jako druhý zprava. Foto:

FOTO: Michal Hančovský

1
Domov

Michaela Cápová

Kandidát na prezidenta Michal Horáček oznámil, že pokud by se stal hlavou státu, za svého kancléře by si vybral Michala Bláhu. Bláha je podnikatel, specialista na IT a investor, který se zajímá o efektivitu státní správy. Založil například HlidacSmluv.cz a HlidacEET.cz.

„Jedním z hlavních znaků mé kandidatury je naprostá transparentnost. Zveřejnil jsem o sobě vše, co jen zveřejnit šlo. A mnohokrát jsem řekl, že jaká byla má kampaň, takový by byl i výkon prezidentské funkce. Proto bych funkcí kancléře pověřil jednoho ze členů svého poradenského sboru pana Michala Bláhu. Má velké zkušenosti s řízením firem a léta bojuje za vyšší transparentnost státní správy. Za aplikaci Hlídač smluv nedávno dostal Křišťálovou lupu,“ řekl k tomu Michal Horáček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Bláha informaci pro Echo24 potvrdil. „Nabídku jsem dostal a rozhodně ji zvažuji,“ řekl. „S panem Horáčkem jsem se o tom bavili dlouho a intenzivně, abychom měli podobné představy, jak s tímhle úřadem naložit,“ dodal Bláha.

Bláha uvedl, jaké hlavní cíle by si jako kancléř vytyčil. „Základní princip je jasný: ztransparentnění toho úřadu, který je dneska naprosto netransparentní. Dále otevření a víceméně přiblížení Hradu lidem. Znormalizovat ho z toho nenormálního stavu, který je dneska. To je úloha kancléře, který je, já to někdy nazývám, provozním Hradu,“ dodal Bláha. Dodal také, že za poslední dva roky se rozpočet Hradu zvýšil o 25 % a přitom není známo, za co Hrad utrácí a kam peníze mizí.

Podle Bláhy je Pražský hrad nejenom turistickou atrakcí, ale současně národním symbolem. „Otevřenost by tam měla být a mně nepřijde, že by se Hrad za poslední pět let otevřel. Spíš naopak. A ty argumenty na bezpečnost nepovažuji za příliš relevantní,“ zdůraznil s tím, že by bezpečnostní kontroly na Hradě stejně jako Horáček zrušil.

Podnikatel a investor Michal Bláha v roce 1997 spoluzaložil vyhledávač a portál Atlas.cz, ve kterém prostřídal pozice od šéfa vývoje, přes ředitele až po člena představenstva. Od roku 2013 se aktivně zajímá o opendata, e-gov a efektivitu státní správy. V roce 2016 vytvořil veřejně prospěšné služby HlidacSmluv.cz a HlidacEET.cz. Hlídač smluv získal Křišťálovou lupu 2016 jako nejlepší veřejně prospěšný projekt roku 2016 a nejlepší internetový projekt roku 2017.

Prezidentští kandidáti vesměs kandidáty na post kancléře nezveřejnili. Vratislav Kulhánek řekl, že by to byla žena. Kancléře současnému prezidentovi dělá Vratislav Mynář, často kritizovaný za to, že mu Národní bezpečnostní úřad odmítl udělit bezpečnostní prověrku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Vášáryová, Drábová nebo Pafko. To je ‚dream team‘ Michala Horáčka

Horáček chce Hrad jako výkladní skříň, Topolánek varoval před starými nepřáteli

Ovčáček a Horáček v prezidentské debatě: amnestie, fíkus a urážky kandidátů