Vášáryová, Drábová nebo Pafko. To je ‚dream team‘ Michala Horáčka

Budoucí kandidát na prezidenta?

Vášáryová, Drábová nebo Pafko. To je ‚dream team‘ Michala HoráčkaNOVÉ
Sbor poradců Michala Horáčka. Foto: FOTO: Michal Hančovský
5
Domov

Michaela Cápová

Slovenská politička a bývalá herečka Magda Vášáryová, jaderná fyzička Dana Drábová, cyklista Leopold König, bývalý hokejista a vítěz z Nagana Robert Reichel nebo chirurg Pavel Pafko. To jsou jména některých odborníků, kteří mají Michalu Horáčkovi radit v prezidentské kampani a případně s ním jít i na Hrad. Jak Horáček podotkl, nikdo z jeho „dream teamu“ si nenárokuje žádný honorář.

„Na Hrad by se mnou pokračovali. To by ale byla nová situace, která by na ně kladla ještě větší nároky, proto si myslím, že by bylo slušné a správné, aby svůj honorář dostávali. Tak jako poradci pana prezidenta i dnes,“ uvedl podnikatel a textař Horáček a označil dvanáctku osobností za svůj tým snů.

Horáček také upřesnil, že dvě až tři osobnosti by do svého týmu ještě mohl dodatečně přizvat. „Celý život se učím, a tím spíš chci i teď naslouchat těm, kteří patří v rozličných oborech k našim nejlepším,“ řekl.

Na otázku, jestli Horáček nevidí případný střet zájmů v tom, že je členkou jeho „týmu“ předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, odpověděl, že nikoliv. „Striktně řečeno nejsem v žádné straně, v žádné jsem nikdy nebyl, mám jen v úmyslu kandidovat na post prezidenta, ale kandidátem ještě nejsem,“ řekl.

‚Potřebujeme změnu‘

Magda Vášáryová uvedla, že zná Horáčka už dlouho dobu a že je pro ni, jako Slovenku, důležité, jak bude Česká republika vypadat v budoucnosti. „Vždy, když jsme se potkali, diskutovali jsme o osudu střední Evropy. Teď je doba, kdy každý, kdo má trochu energie a cítí zodpovědnost, musí vynaložit všechny síly, abychom dosáhli změny,“ uvedla Vášáryová. Ta byla v roce 1999 první ženou, která kandidovala na prezidentku Slovenska. „Ne, že bych si myslela, že v tak konzervativní zemi můžu vyhrát, ale někdo musel být první. Ale nejdůležitější je mít možnost volby,“ dodala.

„Já jsem tu nabídku dostal asi před třemi týdny. Prostudoval jsem si všechno, k čemu jsem se mohl dostat. Dospěl jsem k názoru, že pan Horáček je slušný člověk a má silnou motivaci. Prostudoval jsem si jeho program. Program se mi líbí. Je uměřený, neextremistický, tak jsem se rozhodl ho podpořit,“ řekl k tomu právník a autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš.

Spisovatel Miloš Urban řekl, že ho Horáček oslovil předevčírem. „Takže jsem tady úplně nový přítel či snad kolega. Michal Horáček je kulturní člověk a vidím ho jako skvělého prezidenta, proto jsem to vzal jako příležitost nějak mu s tím pomoct,“ řekl Urban. „Česká republika potřebuje změnu,“ doplnil ho Michal Bláha, podnikatel a zakladatel serverů HlidacSmluv.cz a HlidacEET.cz.

Kdo patří do sboru poradců Michala Horáčka?

ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková
filozof Miroslav Petříček
slovenská politička a bývalá herečka Magda Vášáryová
jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová
ředitelka litoměřického hospice Monika Marková
chirurg Pavel Pafko
podnikatel Michal Bláha
pracovník Akademie věd Ondřej Císař
spisovatel Miloš Urban
právník Karel Eliáš
cyklista Leopold König
bývalý hokejový reprezentant Robert Reichel

Čtěte také:

Chci být prezidentem. A nebudu rozdávat pečivo, oznámil Horáček.

Horáček: Proč chci na Hrad? Chci Povstání úcty a lásky