Babiš trvá na vládní čtvrti. Hřiba, který mluví o úřednickém ghettu, chce přesvědčit prezentací

Babiš trvá na vládní čtvrti. Hřiba, který mluví o úřednickém ghettu, chce přesvědčit prezentacíNOVÉ
Premiér Andrej Babiš Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Babišova vládní čtvrť

Ladislav Šustr

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechce vzdát megalomanské myšlenky na postavení vládní čtvrti v pražských Letňanech. Proti je však současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který nechce ve městě mít úřednickou kolonii. Předseda vlády tak připraví Hřibovi prezentaci celého projektu, která ho má přesvědčit o opaku. Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) dokonce naznačil, že by případné odmítnutí výměny pozemků v Letňanech mohlo znamenta pro Prahu v budoucnu problémy.

Andrej Babiš svůj nápad o výstavbě vládní čtvrti zveřejnil poprvé před třemi lety. Záměr je dokonce uveden i v současném programovém prohlášení vlády. K realizaci však nemá Babiš potřebné pozemky, ty chce s Prahou směnit za zámeček na Veleslavíně. Primátor Zdeněk Hřib však pro výstavbu nevidí důvod a uvedl, že hlavní město musí řešit důležitější problémy. „Není vhodné stavět v Praze úřednické ghetto. Náš záměr je primárně mít v Letňanech rezidenční čtvrť a výstavba severní nemocnice,“ řekl po jednání s premiérem Zdeněk Hřib.

Babiš však hodlá primátorovi představit svou vizi, která by ho měla přesvědčit. „Plno úřadů může uvolnit prostory, které by mohly sloužit jako byty. Z hlediska dopravy je to snad úplně jasné a každý to chápe, že Letňany jsou na metru a nikdo tam nejezdí. Hlavně večer. Je to na okruhu Prahy, takže plno občanů by nemuselo jezdit do centra,“ řekl premiér Babiš. Hřib pouze uvedl, že je dalšímu jednání nakloněn. V současné chvíli má však předseda vlády smůlu.

Tu by však mohla mít i Praha, pokud by se rozhodla Babišův návrh zamítnout. „Pan premiér nabízí Praze spolupráci a účast na mnoha projektech, nicméně velkou podmínkou vzájemných vztahů je právě požadavek na směnu pozemků v Letňanech zamýšlených pro stavbu vládní čtvrti. Pakliže by se daná směna nerealizovala, je zřejmé, že dojde k zásadnímu přehodnocení vztahu a plnění žádostí Prahy,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr.

Přehodnocení vztahu by se pak mělo týkat majetkových vztahů a plánovaných směn. „Kdy stát argumentuje vlastní potřebou v případě nerealizace Letňan řešit nutnou administrativu na plánovaně směňovaných pozemcích. Shodli jsme se bez ohledu na Letňanech na nutnosti urychleného řešení dopravy,“ uvedl pro Echo24 Jan Chabr.

Vládní čtvrť v Letňanech

Původní plán představil Andrej Babiš už v roce 2016. Tehdy jako ministr financí kritizoval umístění budov ministerstev v historickém centru města. „Navrhuji výměnu, která vyřeší potřeby města i státu: 16 pozemků v lokalitě Letňan o výměře 354 tisíc metrů čtverečných za cca 350 milionů Kč, za areál Veleslavína. V dražbě byl za vyvolávací cenu 382 milionů,“ navrhl dříve premiér způsob, jakým by se stát mohl s městem v daném případě vypořádat.

Podle primátora Zdeňka Hřiba, který se k možnému vzniku vládní čtvrti staví skepticky dlouhodobě, je však taková změna pro město nevýhodná. „Monotematické čtvrti jsou obecně problém, protože to generuje významné navýšení dopravy, protože musíte přepravovat lidi mezi těmi administrativními a rezidenčními čtvrtěmi, ráno jedou tam, odpoledne zpátky,“ uvedl dříve primátor pro deník Echo24. 

Babiš však včera odmítl, že by šlo o monotematickou čtvrť. „Synergie jsou tam obrovské, návratnost je tam obrovská,“ řekl Babiš. Dříve také uvedl, že by se do nového sídla úředníků mohlo vejít až 10 tisíc zaměstnanců, přičemž by výstavba stála 10 miliard korun.

Okruh je prioritou

Na společném jednání se kromě vládní čtvrti probírala právě i dostavba vnějšího okruhu kolem Prahy nebo železnice do Kladna, která povede přes letiště v Ruzyni. Babiš se společně shodl s náměstkem Adamem Scheinherrem na stavbě plánovaného úseku mezi Běchovicemi a dálnicí D1, který měří třináct kilometrů. Na úseku by měly stát dva mosty, dva tunely a zbytek by vedl v zářezu.

Náměstek Scheinherr prý pak dostal od Babiše přislíbení, že ve spolupráci s ministerstvem dojde k vykoupení pozemků maximálně rychle. Vláda má na celé realizaci také zájem, protože jsou uvedené v programovém prohlášení. Konkrétně se tam uvádí, že do roku 2021 se zahájí stavba klíčové části Pražského okruhu D0 511 mezi Běchovicemi a D11.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům

Praha postaví Dvorecký most a Trojskou lávku. Dokončení okruhů musí počkat

Související články