Kárné řízení s Murínem souvisí se stížnostmi státního zástupce

Kauza GIBS

Kárné řízení s Murínem souvisí se stížnostmi státního zástupceAKTUALIZUJEME
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pořadu České televize Otázkách Václava Moravce Foto:

Foto: Reprofoto ČT24

1
Domov

Kárné řízení, které proti šéfovi GIBS Michalu Murínovi zahájil premiér v demisi Andrej Babiš, se týká informací v dopise, který Babišovi zaslal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Informuje o tom středeční Právo. Zeman v dopise shrnuje komunikaci s Murínem v posledních měsících a také výtky a nespokojenost státních zástupců s GIBS.

„Shledávám tam určité nedostatky, u kterých jsem měl doposud za to, že nebyly řešeny. Ale řeknu jednu věc, že nejde o žádné marginálie, jde o závažné nedostatky,“ řekl Právu Pavel Zeman. Nechtěl ale sdělit, zda byly jeho výtky ke GIBS takového charakteru, aby zapřičinily kárné řízení. To proti Murínovi zahájil Babiš minulý týden.

Premiér v demisi Babiš o Murínovi mluví jako o bezpečnostním riziku a o nekompetentní osobě. „Pan Murín se zpronevěřil všemu, své instituci, kterou řídí, zákonu o služební kázni a služebnímu slibu,“ řekl premiér v demisi.

Na dotaz, zda s „bezpečnostním rizikem Murínem“ Pavel Zeman souhlasí, nejvyšší státní zástupce odpověděl, jde o proklamaci premiéra v demisi Babiše. „V mém dopise se to neobjevilo,“ uvedl Pavel Zeman v České televizi. Dopis zaslal už loni na podzim přímo Murínovi, jeho upravenou verzi následně zaslal Babišovi. Mrzí ho, že dopis unikl do médií, protože se jedná o interní komunikaci, uvedl Zeman. „Ten dopis, který jsem posílal panu řediteli Murínovi, jsem potom na vyžádání pana premiéra při jednání Bezpečnostní rady státu upravil, odstranil jsem odkazy na veškeré trestní věci a poslal mu ho,“ podotkl Zeman v ČT.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pavel Zeman si stěžoval mimo jiné na to, že GIBS nerespektovala státní zástupce jako hlavu přípravného řízení a na špatnou komunikaci. Zemanovy výtky nicméně dle jeho slov nejsou bleskem s čistého nebe, ale dlouhodobější záležitostí, uvedl ve středu v České televizi.

Babiš vede s ředitelem GIBS Murínem spor už několik týdnů. GIBS už dřív oznámila, že premiér v demisi žádal ředitelovu rezignaci. Pokud by odstoupil do konce února, bylo by to prý „bez skandálu“. Murín rezignovat odmítl. V otevřeném dopise svým kolegům napsal, že k tomu nevidí žádný důvod. Psali jsme o tom zde.

Minulý týden spor vyvrcholil na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde Babiš citoval z dokumentů státních zástupců, které byly vůči Murínovi kritické. Následně proti Murínovi zahájil kárné řízení. Kvůli tomu chce svolat mimořádnou schůzi předseda poslaneckého klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Potřebuje pro to podpisy 40 poslanců.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vidí na fungování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dva základní problémy. Inspekce podle něj správně nedodržovala trestní řád a rovněž nerespektovala dozorová oprávnění státního zastupitelství. Uvedl to v České televizi, konkrétní být ale nechtěl. V některých případech prý muselo zastupitelství odebrat inspekci trestní řízení a přidělit ho jinému policejnímu orgánu, aby bylo možné ho dovést do konce.

GIBS vznikla 1. ledna 2012. Prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby. Murín tento bezpečnostní sbor vede od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal prvního ředitele Ivana Bílka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Chybí Babišovi důkazy proti Murínovi? Dvě bezpečnostní rady zatím bez výsledku

Kalousek chce řešit Babiše a GIBS na plénu. ANO se pokusí schůzi utajit