Napětí mezi Piráty a údajným ‚podrazákem‘ Pospíšilem. Hřib mu poslal otevřený dopis

Spory v pražské koalici

Napětí mezi Piráty a údajným ‚podrazákem‘ Pospíšilem. Hřib mu poslal otevřený dopisAktualizujeme 1
Domov

Neshody v pražské koalici pokračují. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy. Dopis má Echo24 k dispozici, médiím jej rozeslala Hřibova mluvčí Martina Vacková. Hřibovi se nelíbí Pospíšilovy kritické výroky v souvislosti s nápadem odhalovat prázdné byty prostřednictvím dat z elektroměrů a k dění ve firmě Pražská plynárenská. Navíc prý Pospíšil zatahuje pražská témata do kampaně před eurovolbami. Nebývale ostře se do Pospíšila na Facebooku pustil i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

„V pražské koalici nemáme prakticky žádný věcný konflikt nebo ideový problém. Jediným problémem je nedodržování dohod a Vaše snaha o předvolební zviditelnění,“ napsal primátor v otevřeném dopise.

Téma elektroměrů považuje Jiří Pospíšil za vyřešené a rozeslání otevřeného dopisu médiím nerozumí, uvedl v reakci na Hřibův dopis. „Úplně nerozumím tomu, proč pan primátor o víkendu posílá otevřený dopis do medií. Pro nás důležitý ideový spor o zdanění prázdných bytů a zásahu do soukromí Pražanů jsme vyřešili minulý týden společnou tiskovou konferencí, beru to proto jako uzavřené téma. Jsou-li tady další dílčí problémy typu změny v dozorčí radě Pražské plynárenské, tak je na zítra svolané koaliční jednání, kde si vše potřebné s panem primátorem můžeme vyříkat,“ uvedl Jiří Pospíšil pro Echo24. 

Hřib před časem v médiích řekl, že by město mohlo informace o počtu prázdných bytů zjistit pomocí dat z elektroměrů. To Pospíšil kritizoval a pohrozil odchodem z koalice, psali jsme o tom ZDE. „Opravdu jsem nečekal, že když se dohodnu na analýze anonymizovaných dat z elektroměrů s oběma radními za TOP 09, jejichž gescí se to týká, tak že za to budu následně předsedou TOP 09 nálepkován jako komunista,“ napsal Hřib v otevřeném dopise.

Do Pospíšila se na svém Facebooku nebývale ostře pustil i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Označil ho za „největšího podrazáka a jediný problém pražské koalice“. „Největší a řekl bych že jediný podstatný problém pražské koalice je to, že Jiří Pospíšil je neskutečný podrazák. V pondělí se shodnete se zástupci TOP 09 v koalici, že uděláte anonymní analýzu počtu prázdných bytů, ve středu vás za to Pospíšil označí za komunisty,“ napsal Ferjenčík na Facebook.

Dění kolem Pražské plynárenské

Jako problém vnímá primátor Hřib i dění kolem výměny členů dozorčí rady Pražské plynárenské. Na schůzce, která se k tomu konala, prý Pospíšil nebyl, přesto se vyjadřoval do médií. Hřib mu vytkl, že se stavěl do role ochránce zaměstnanců, přitom se podle něj spolupodílel na tom, že nemají své zástupce v orgánech firmy. „To Vy jste coby ministr spravedlnosti ještě v dresu ODS předložil ve Sněmovně návrh na zrušení těchto zástupců u podniků nad 50 zaměstnanců a s pomocí hlasů TOP 09 byl tento návrh schválen. Následně TOP 09 (spolu s KSČM) hlasovala pro znovuzavedení tohoto nároku, ale až od hranice 500 zaměstnanců,“ píše Pospíšilovi primátor. V případě plynáren pak podle Hřiba jsou zástupci zaměstnanců ve skutečnosti zástupci managementu.

Hřib odmítl tvrzení, že by Piráti do dozorčí rady plynáren dosazovali „politické trafikanty“ a napsal, že to je právě TOP 09, která se do představenstva snaží prosadit člena strany a bývalého asistenta expředsedy strany Miroslava Kalouska Tomáše Tesaře.

„Vaše velké selhání vidím také v tom, že jste dosud nedokázal zajistit odvolání pravomocně odsouzeného podvodníka Karla Březiny z dozorčí rady Pražská plynárenská Distribuce. Majetkové podíly města má přitom v gesci TOP 09 a stejně tak Váš zastupitel je i předsedou představenstva holdingu plynáren. Nechápu, proč TOP 09 nebyla schopná tento jednoduchý úkon dosud provést, přestože je už šest měsíců po volbách,“ napsal Hřib.

Primátor Pospíšilovi vytkl také to, že se dostatečně neúčastní jednání pražské koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahy Sobě. „Přestože s oběma radními za TOP 09 je vzájemná spolupráce velmi dobrá, Vaše aktuální pokusy zatahovat Prahu do Vaší osobní kampaně k eurovolbám považuji za zcela nevhodné,“ dodal Hřib a vyzval jej, aby se účastnil důležitých jednání koalice.

Koalice vládnoucí v Praze má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Vítěz voleb ODS a dosud vládnoucí ANO jsou v opozici.

Dále čtěte: Piráti kradou nápady komunistům a cíleně pracují na sebedestrukci