Nord Stream jako koňská hlava v posteli
KOMENTÁŘ
Dění týkající se války na Ukrajině tento týden notně nabralo na obrátkách. V okupovaných oblastech proběhla pochybná „referenda“ o připojení k Rusku. Výsledky 97 až 99 % pro připojení napovídají, že zafungovala Stalinova poučka „není důležité, jak kdo hlasuje, ale kdo hlasy počítá“. Podle všeho oblasti by Rusko mělo anektovat dnes, tedy v pátek. To nebrání Ukrajincům v úspěšných bojových operacích. U Lymanu se stahuje ukrajinská smyčka a ruské jednotky se odtamtud musí buď stáhnout, nebo jim hrozí obklíčení. A nakonec v Baltském moři za záhadných okolností explodovaly plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2.
Všechny tři události naznačují, že ruské válečné úsilí je celkem v zoufalém stavu. Nejočividnější je to v případě bitvy u Lymanu. Anexe okupovaných území je zase pokusem, jak udržet území, kde se nachází ruská armáda. Je to v podstatě přiznání, že dál se Rusku nepodaří postoupit. Také to dodává na síle ruským jaderným výhrůžkám, jelikož ruská jaderná doktrína dovoluje použití jaderných zbraní, pokud je ohrožena „teritoriální integrita“ státu. Zároveň tím Vladimir Putin obchází zákon, podle kterého nelze nasadit vojáky vykonávající povinnou vojenskou službu mimo území Ruska.
Pak je tu záhadné poškození plynovodů Nord Stream. Jediné, co se zdá jisté, je, že se jednalo o úmysl. Čtyři díry na dvou trubkách v extrémně krátkém čase, to je příliš velká náhoda. EU mluví o sabotáži. To však záhadu pouze zvyšuje. Proč by někdo poškodil dva plynovody, kterými stejně žádný plyn momentálně neproudil a kde v blízké budoucnosti ani nehrozilo, že by zase proudit začal? Podezřelí jsou v podstatě tři. Ukrajina, USA a Rusko.
Nejméně pravděpodobným se jeví Ukrajina. Jednoduše nemá prostředky pro podvodní operaci v Baltském moři. Navíc, kdyby chtěla zastavit proudění plynu do Evropy, logičtější by bylo odpálit trubky vedoucí přímo přes Ukrajinu.
Pak jsou tu Spojené státy. Na ty ukazuje Moskva, ihned po Ukrajině. Washington dlouhodobě protestoval proti výstavbě obou dvou plynovodů. Motivem má být zabránění opětovného zprovoznění plynovodů, aby se Rusko nemohlo případně dohodnout se západní Evropou na opětovných dodávkách plynu na úkor Ukrajiny. Důkazy mají být dva. Zaprvé je tu varování amerického prezidenta Joea Bidena z letošního února. „Pokud Rusko napadne Ukrajinu, nebude žádný Nord Stream 2. Ukončíme ho,“ řekl Biden. Na následný dotaz, jak by to USA provedly, když jde o plynovod pod kontrolou Německa, Biden řekl, že na to „má prostředky“. Pak je tu tweet polského europoslance a bývalého ministra zahraničí Radosława Sikorského. Ten pod fotku unikajícího plynu napsal „Děkuji USA!“. Satirického tweetu se hned chytla ruská propaganda.
Kdyby USA opravdu chtěly zabránit spuštění Nord Streamu, mají na to lepší prostředky než podmořské výbuchy. Minulý rok Bidenova vláda odvolala sankce, které bránily dostavbě Nord Streamu 2. V létě zase svět sledoval ságu turbíny z plynovodu, která byla poslána do Kanady na opravu. Kanada ji kvůli sankcím odmítala vrátit. Nakonec svolila. Je nepravděpodobné, že by se tak stalo bez souhlasu nejbližšího kanadského spojence, totiž USA. Amerika se ve skutečnosti bojí udělat rázný krok, jenž by mohl rozhněvat Evropu. Překvapivě si však Rusové odmítli turbínu převzít. Od té doby neproudí trubkou žádný plyn.
Evidentně Rusko má eminentní zájem na zastavení plynu do Evropy. Zvyšuje tím ceny, vytváří nedostatek a tlačí tak na západní Evropu, aby přestala podporovat Ukrajinu. Proč by však zničilo vlastní plynovod, kterým stejně nic neproudí? Nejlepší vysvětlení přináší známý expert na Rusko Mark Galeotti. Podle něj jde o varování Evropě, ukázku, čeho všeho je Kreml schopný. Na dně moří se nachází velká část světové infrastruktury. Jedná se právě o plynovody. Nord Stream explodoval zrovna v době, kdy byl oficiálně spuštěn plynovod Baltic Pipe, přivádějící přes Dánsko norský plyn do Polska. Británie 60 % své plynové spotřeby rovněž přivádí z Norska pomocí podmořských plynovodů.
Na podmořských kabelech je také závislý světový internet. V dnešním propojeném a po informacích lačném světě by jejich přerušení mohlo znamenat vážný problém s dopadem na světovou ekonomiku, a to i za předpokladu, že by výpadek trval jen pár hodin.
Informace, že minulý týden v oblasti byly viděny ruské lodě, sice Galeottiho hypotézu plně nepotvrzuje, ale je postavena na poměrně solidním základu.
Odpálením Nord Streamů tak Rusko demonstruje, že je schopno provádět podmořskou sabotáž. Je to varování Západu, že Moskva je připravena vést tajnou záškodnickou válku. Dalo by se to přirovnat k mafiánskému varování z Kmotra, kde filmový magnát, který nechce vyhovět donu Corleonemu, najde koňskou hlavu ve své posteli.
Západ by se tím neměl nechat vystrašit. Rusko provedlo demonstraci na Nord Streamu právě proto, že tušilo, že ničení vlastního majetku nebude považováno za přílišnou eskalaci. Exploze například plynovodu Baltic Pipe by byla považována za přímý útok. Putin se Západu bojí, proto zkouší různé psychologické hry. Hlavní je neztratit nervy a pokračovat v dodávkách zbraní Ukrajině.