„Česká diplomacie je příliš podbízivá cizím zahraničním zájmům,“ kritizují Petříčka komunisté

Kritika od KSČM

„Česká diplomacie je příliš podbízivá cizím zahraničním zájmům,“ kritizují Petříčka komunistéNOVÉ
Komunisté po neúspěšných volbách do sněmovny v roce 2017 Foto:

Foto: Vojtěch Drbohlav

1
Domov
Sdílet:

Komunistům, kteří podporují menšinový kabinet hnutí ANO a sociálních demokratů, se nelíbí postoj ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři. Česká diplomacie je příliš podbízivá cizím zahraničním zájmům a zájem České republiky ji příliš nezajímá, uvedlo v pátek v prohlášení širší vedení KSČM. Válečný stav vyhlášený Ukrajinou je podle něj zřetelným krokem ke spuštění válečného konfliktu. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila „komunisté na ministra Petříčka zaklekli“.

„Není v zájmu lidu Ukrajiny ani Ruské federace rozpoutat válečný konflikt. Odmítáme neustálou obhajobu, skrytou či otevřenou podporu fašismu na Ukrajině a přípravy na válku,“ uvedli výkonný výbor strany.

Postojem Česka k situaci v Azovském moři se ve čtvrtek zabývala vláda, žádné usnesení nepřijala. Petříček zopakoval postoj české diplomacie z úterý, podle kterého je blokování plavby Kerčským průlivem ze strany Ruska hrubým porušením mezinárodního práva.

Ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad eskalací napětí u Krymu a odsoudilo násilný postup ruského námořnictva proti ukrajinským lodím, vyzvalo k zachování volného přístupu do Azovského moře, respektování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny a k okamžitému propuštění zajatých námořníků a plavidel.

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zadržely v Černém moři tři jeho lodě. Ruská tajná služba FSB, pod niž spadá i pohraniční stráž, později informace o zadržení lodí u poloostrova Krym potvrdila. K jejich zastavení použila zbraně, zraněni byli tři ukrajinští námořníci. Ruské ministerstvo zahraničí pak obvinilo Ukrajinu, že úmyslně vyprovokovala incident s cílem vytvořit základ pro nové sankce namířené proti Rusku. Ukrajina v reakci na incident vyhlásila válečný stav.

„Výjimečný stav povede na Ukrajině k výraznému omezení lidských práv a svobod včetně volebního práva, poslouží k upevnění moci dnešních polofašistických skupin a k další eskalaci napětí s Ruskou federací, především v zájmu USA a k dalšímu odůvodnění přítomnosti NATO,“ míní komunisté.

Přidali se tak na stranu prezidenta Miloše Zemana, který kritizuje nedávno jmenovaného Petříčka za diplomatické chyby. Vůči Petříčkovi se vymezil i premiér Andrej Babiš (ANO). Nelíbilo se mu, že před jednáním sociálních demokratů o jejich postoji k hlasování o nedůvěře řekl, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale nevidí důvod, aby se v koalici Petříčkova pozice ve vládě řešila. Sám je s ministry ČSSD spokojený a žádné změny nechystá, řekl v pondělí. Podle koaliční dohody přísluší navrhovat ministry za sociální demokracii právě předsedovi strany.

Kritiku komunistů směrem k ČSSD a ministru zahraničí předsedovi vnímá negativně předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „“Tak už je to úplné, na ministra Petříčka po Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi zaklekli i komunisté. To vše krátce poté, co Tomáš Petříček kritizoval setrvání Andreje Babiše v roli premiéra a ruskou agresi v Azovském moři. Má tohle ČSSD stále zapotřebí?,“ sdělil europoslanec v pátek deníku Echo24.

Čtěte také: Ukrajina se bojí ruské invaze na své území. Podle představitele SBU uvažuje o odvetě

Ukrajina zakázala vstup na své území téměř všem ruským mužům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články