ISS má tři nové nájemníky, je tak kompletní. Na oběžnou dráhu je úspěšně vynesl ruský Sojuz

VESMÍR

ISS má tři nové nájemníky, je tak kompletní. Na oběžnou dráhu je úspěšně vynesl ruský SojuzNOVÉ
Zleva Anne McClainová, Oleg Kononěnko a David Saint-Jacques Foto:

FOTO: NASA  

1
Svět
Sdílet:

Ruská vesmírná loď Sojuz, která v pondělí – poprvé od neúspěšného říjnového letu – odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur, přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Tříčlenná posádka, jejímiž členy jsou Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, má na oběžné dráze strávit 194 dnů. „Sojuz MS-11 přistál u ruského modulu ISS ve 20:33 moskevského času (18:33 SEČ),“ potvrdila ruská agentura Roskosmos.

Loď Sojuz MS-11 úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-FG, tedy stejný typ, který 11. října nedokázal dopravit na stanovenou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou. Po oddělení prvního stupně rakety tehdy selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague se s použitím záchranného systému museli vrátit na Zemi.

Velitel lodi Sojuz MS-11 Kononěnko se vydal na oběžnou dráhu už počtvrté, pro McClainovou a Saint-Jacquesa šlo o první start. Jejich let se měl původně uskutečnit až koncem prosince, o změně data bylo rozhodnuto kvůli říjnové havárii.

Nosná raketa Sojuz-FG prošla podle ruských médií před startem důkladnou prověrkou, ostrý test tento typ absolvoval v polovině listopadu, kdy raketa Sojuz-FG na oběžnou dráhu úspěšně vynesla nákladní loď Progress.

Na ISS je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Na Zemi by se měli vrátit 20. prosince. Ovčinin a Hague, jejichž říjnový let se nezdařil, by měli náhradní start absolvovat v příštím roce.

Nová posádka ISS má před sebou téměř padesátku vědeckých pokusů, čeká ji ale i obsluha ruské nákladní lodi Progress a amerických lodí firem SpaceX a Boeing. Ve druhé prosincové dekádě by měli kosmonauti Kononěnko a Prokopjev vystoupit do otevřeného vesmíru, aby zvenčí prozkoumali záhadný otvor vyvrtaný ze zatím neznámého důvodu v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, která je k ISS připojena.

Pondělní cestu Sojuzu k ISS kosmonauti podstoupili ve zkráceném režimu. Do roku 2013 trvala cesta kosmických lodí k ISS dva dny.


Čtěte dále: Kosmický úspěch. Sonda InSight přistála na Marsu a rozevřela solární panely

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články