Bartoška: V Americe zešíleli. Svoboda skončila, lidé mají strach, co smí říkat

SPECIÁL 30 ROZHOVORŮ

Bartoška: V Americe zešíleli. Svoboda skončila, lidé mají strach, co smí říkat
Přinášíme část rozhovoru s hercem Jiřím Bartoškou, v němž mimo jiné mluví o překonávání nemoci, karlovarském festivalu, ale vyjadřuje se i ke kulturním válkám a kampani MeToo Foto: Jan Zatorsky
2
30 Rozhovorů

Echo24

Týdeník Echo připravil nový speciál, který na 196 stranách přináší rozhovory s třiceti výraznými českými i zahraničními osobnostmi. Interview, která mají časový přesah, reflektují nejdůležitější události a zásadní dění doma i ve světě za posledních dvanáct měsíců. Ve speciálu můžete najít například rozhovory s Pavlem Kolářem, Cyrilem Höschlem, Jiřím Bartoškou, Miroslavem Bártou, Danielem Prokopem, Petrem Nárožným, Radkinem Honzákem, Janem Pirkem, Danielou Drtinovou, Pavlem Rychetským a s dvacítkou dalších osobností. Speciál 30 rozhovorů si můžete v předprodeji pořídit ZDE.

Foto: Speciál 30 rozhovorů

Jako ukázku přinášíme část rozhovoru s hercem Jiřím Bartoškou, v němž mimo jiné mluví o překonávání nemoci, karlovarském festivalu, ale vyjadřuje se i ke kulturním válkám a kampani MeToo.

Asi už si nezapálíte…

To je fakt. Už pět šest měsíců nekouřím. Ale zdají se mi kuřácké sny. Už jsem jich měl asi osm, vždycky v nich kouřím a je mi blaze. Ve dne si občas potáhnu z té e-cigarety, ale je to takový divný, já mám pocit, že by to měli kouřit ajťáci, že je to taková fleška. Od té doby, co nekouřím, jsem přibral devět kilo. No, prince už hrát nebudu. Ale král by měl mít bříško, že jo. Ale je pravda, že se mi líp dýchá. Bůhví, jak by to dopadlo, kdybych s tím nepřestal. Asi bych skončil s kyslíkovou bombou.

Chemoterapie člověku pomůže, ale vezme si taky nějakou daň. Takže mám od té doby zemanovské nohy, prostě mi na chodidle odumřely nějaké buňky. Taky se mi jakoby zmenšily plíce. A zhoršil se mi sluch. Tak jsem si koupil naslouchátka a nasadil jsem si je a měl jsem pocit jako Jiřík v té pohádce, co snědl hada, že rozumím mravencům, že slyším ptáčky v lese, že jdu na záchod a mám pocit, že stojím u Niagary. Strašně mi to rvalo uši. Doktor mi říkal, že si mozek musí zvyknout, že se naslouchátka musí nosit aspoň šest hodin denně. Takže jsem je měl asi jednou nebo dvakrát… Je fakt, že když mluví víc lidí, tak se nechytám.

To má svoje výhody.

To jo, jenom konverzace nesmí končit otázkou.

Stačí pak sugestivní pohled.

Ano, oni pak říkají, ten Bartoška teď nějak zmoudřel…

Zmoudření asi odpovídá vous, někdy plnovous, jindy bradka. Jaká je jeho historie?

Podívejte se, vousy jsem si nechal narůst vlastně z pohodlnosti. Ono je docela příjemné se nemuset holit. Ale původně to bylo podpořené i tím, že jsem měl točit… no, Mattoniho. Už jsem málem řekl Pepsi… Tam jsem měl hrát starého Mattoniho, a ten měl vousy. Roztočili jsme asi deset dní, jenže jsem šel do nemocnice, protože mi bylo blbě a cítil jsem se unavený. A tam mi zjistili tu diagnózou. Marek Najbrt (režisér) říkal, že na mě počkají, ale říkal jsem jim, to nebude tak hned. Museli to nakonec přetočit s Aloisem Švehlíkem.

Plnovous tedy přišel před diagnózou?

Ano, protože jakmile začne chemoterapie, tak vám, jak známo, začnou vypadávat vlasy a vousy. Tak jsem šel k holiči, ať mě vezme dohola. Není nic příjemného probouzet se ráno s chomáči vlasů na polštáři. Ale obojí, vlasy i vousy, se relativně brzo vrátilo, a dokonce i vlasy se snad zlepšily, aspoň v první fázi, dokonce se začaly tak nějak vlnit. Chvíli jsem si připadal jako Mastroianni. A do toho přišla nabídka na Teorii tygra. Asi poprvé jsem zažil, co mají američtí herci: dokonalý servis. To asi bylo taky tou nemocí, že si mě tak vážili, což mohli klidně dělat i předtím.

Celý rozhovor naleznete ve speciálním vydání Týdeníku Echo 30 rozhovorů, který si můžete pořídit na vybraných stáncích za 99 korun. K dispozici je i v našem e-shopu, kde za něj včetně poštovného zaplatíte jen 89 korun. 

Foto: Speciál 30 rozhovorů