Sám bych své dítě proti covidu nenaočkoval, říká šéf německé komise pro vakcinaci
OČKOVÁNÍ DĚTÍ
V Německu nadále pokračuje ostrá debata o tom, zda by se měly proti koronaviru očkovat všechny děti. Šéf německé Stálé očkovací komise (STIKO) Thomas Mertens uvedl, že i kdyby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila očkování ještě menších dětí, sám by své dítě očkovat nenechal. STIKO, která je nezávislým poradním orgánem Institutu Roberta Kocha (RKI), hlavního německého úřadu pro potírání a prevenci chorob, doposud posilovací dávku vakcíny doporučovala jen seniorům nad 70 let, klientům pečovatelských zařízení a zdravotníkům.
Jako rodič by virolog Thomas Mertens své sedmileté dítě očkovat proti koronaviru zatím nenechal. Důvodem je podle něj především nedostatek informací o snášenlivosti vakcíny ve věkové kategorii pět let až jedenáct let. Mertens dodal, že by ho zatím nepřesvědčilo ani to, že by EMA schválila očkování zmíněné kategorie a označila ho za bezpečné.
Mertens vychází z toho, že těžké průběhy onemocnění jsou u dětí velmi vzácné, je třeba zvážit vedlejší rizika vakcíny, zejména s ohledem na možný zánět srdečního svalu. Mertens nevidí důvod, proč by se nedostatečná proočkovanost dospělých měla nyní kompenzovat očkováním dětí – a že by rodiče očkovali své děti jen proto, aby se vyhnuli sociálnímu znevýhodnění. „To je zvláštní důvod," říká Mertens. Jiná situace je u dětí s již existujícími onemocněními, u kterých by se očkování jistě doporučilo, dodal pak Mertens.
STIKO chce do 11. prosince rozhodnout, zda doporučí očkování všem dětem v Německu. Vakcína od společnosti Biontech/Pfizer je v EU schválena již od konce listopadu a v Německu bude k dispozici v polovině nebo na konci prosince. „Neveselá" situace v současné době hovoří podle Mertense proti doporučení. Informace z USA a Izraele, kde jsou děti již očkovány, zatím nejsou dostatečně dostupné.
V současnosti se v Německu mohou očkovat lidé starší 12 let. Bavorský premiér Markus Söder uvedl, že nevylučuje zavedení očkovací povinnosti právě pro tuto kategorii, tedy pro lidi nad 12 let. „O tom je třeba se bavit," řekl Söder s tím, že u této skupiny jsou již vakcíny ozkoušené a povinné očkování by mohlo pomoci zvládnout pandemii.
Země Evropské unie by podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové měly v rámci zpomalení současné vlny koronavirové nákazy pokročit v očkování proti nemoci covid-19 posilujícími dávkami a dokončení vakcinace dosud nechráněných lidí. Podle von der Leyenové je čas na diskusi o povinném očkování, do něhož však EK nemá členským zemím právo mluvit. Dobrou zprávou podle ní je, že vakcíny pro děti od pěti do 11 let budou mít členské státy k dispozici 13. prosince. To je o týden dříve, než počítal původní plán.
Rozhodujeme pomalu, říká Mertens
STIKO vydávala doporučení příliš pozdě, příkladem je otálení s třetí dávkou proti nemoci covid-19. V rozhovoru s televizí ARD to prohlásil šéf STIKO Thomas Mertens. STIKO, která je součástí Institutu Roberta Kocha (RKI), německého úřadu pro potírání a prevenci chorob, v poslední době čelí kritice, že své posudky vydává s výrazným zpožděním oproti srovnatelným zahraničním institucím.
„Určitá rozhodnutí komise z dnešního pohledu přišla pozdě," řekl Mertens v rozhovoru. "S posilovací dávkou by bylo výhodnější začít dříve," uvedl. Doporučení komise jsou sice právně nezávazná, ale německá vláda i spolkové země se jimi většinou důsledně řídí. Také německá veřejnost vnímá STIKO jako určující instituci pro očkování.
Třetí dávku vakcíny proti covidu-19 až do poloviny listopadu STIKO doporučovala jen seniorům nad 70 let a zdravotníkům, zatímco ministr zdravotnictví Jens Spahn již předtím vyzýval k přeočkování všech nad 60 let. V té době už Sasko z vlastního rozhodnutí třetí vakcínu nabízelo všem starším 18 let.
Podobně zdrženlivě STIKO postupovala i s doporučením vakcín pro děti starší 12 let. Do poloviny srpna podporovala jen imunizaci mládeže s vybranými zdravotními problémy, ačkoli politici se dlouhodobě vyslovovali pro plošné očkování mládeže. Komise čelila i výtkám za pozdní doporučení k všeobecné vakcinaci těhotných, které udělila v polovině září.
K váhavému postupu řekl Mertens, že komise nejprve určuje, jaké podklady pro rozhodnutí potřebuje, poté si data vyžádá a následně o doporučení jedná. Podle Mertense ale část odpovědnosti nesou i politici, kteří nechávali STIKO osamocenou. "V době pandemie by se zcela jistě využilo lepší personální zabezpečení," řekl Mertens. S takovým hodnocením ale nesouhlasí Spahn, podle kterého Mertens při společných pravidelných jednáních o posílení personálního stavu nežádal.