Stánek na ulici je zločin proti lidu. Severní Korea zakázala trhovcům prodej
SEVERNÍ KOREA VS. STÁNKAŘI
Severokorejské úřady nedávno označily pouliční obchod jako „zločin proti lidu“ a zahájily „hon“ na stánkaře. Vládní zásahy proti nim se už v listopadu dostaly do ideologických vzdělávacích osnov občanů. Severokorejci jsou „vzděláváni“ v továrnách, podnicích, školách i na veřejnosti podle dokumentů, které říkají, že pouliční obchod je nebezpečným místem, kde se šíří covid a způsobuje nepořádek v ulicích. Režim tak snadno předešel nespokojenosti obyvatel, informuje deník Daily NK. Přesto se mezi lidmi zvyšuje nespokojenost, jelikož stánky jsou zásadním místem, kde občané nakupovali potraviny.
Deník nedávno získal dokument „Odstraňme fenomén pouličního prodeje a obchodu“, jenž obsahuje vzdělávací osnovy napsané oddělením propagandy a agitace z Ústředního výboru. Nalezené dokumenty byly každodenní součástí výbavy severokorejských obyvatel v zaměstnání a na veřejnosti. Režim tímto způsobem provozuje jakési ideologické vzdělávání celé země – z dokumentů se přednášelo a povinně četlo.
Dokument začíná slovy: „Covid-19 globálně vyvolává velkou úzkost a obavy, šíří se po celém světě a výskyt lokálních variant způsobuje mezinárodní katastrofu“. V materiálech se můžete dočíst, že vláda vyhlásila celonárodní karanténu a nouzový stav a uzavřela hranice právě kvůli tomu, aby zabránila šíření nákazy.
Někteří „zaslepení“ lidé, ale podle podle zmíněných oběžníků nedodržují současná opatření – nedodržují karanténu, porušují nouzový stav a šíří infekci právě tím, že provozují „chaotický“ pouliční prodej potravin a zboží. Vesměs jsou hlavním problém pouliční prodejci a vláda musí zasáhnout. I o tom informuje Daily NK. „Severokorejské úřady zahájily rozsáhlý zásah proti pouličním obchodníkům v Chongjinu v provincii Severní Hamgjong před 10. výročím smrti Kim Čong-ila,“ napsal deník na Twitter..
North Korean authorities have launched a sweeping crackdown on streetside commerce in Chongjin, North Hamgyong Province, ahead of the 10th anniversary of the death of Kim Jong Il. https://t.co/96PpQbFAYK pic.twitter.com/5NzNWm4qqw
— The Daily NK (@The_Daily_NK) December 7, 2021
Režim si tak vyhrazuje právo mít pouliční obchod pod kontrolou. Už od března severokorejská vláda posílila kontrolu nad pouličními obchodníky a násilně zabavovala zboží tzv. „obchodníkům s kobylkami“, jak se prodejcům v Severní Koreji říká. Od té doby represe postupně zesilují na intenzitě. Někteří prodejci také skončili v táborech nucených prací.
Navzdory snaze „zlikvidovat“ pouliční obchod v ulicích severokorejských měst, se to režimu nedaří. Do venkovního „stánkového“ prodeje se nadále zapojuje dost lidí. Nákup potravin a zboží od pouličních prodejců je jednou z mála možností, kde si severokorejci vůbec mohou něco koupit, protože oficiální obchody bývají prázdné.
Nákaza a nepořádek v ulicích
Dokumenty uvádí, že kvůli pouličním stánkům je v ulicích nepořádek, nakupující nenosí roušky a shlukují se u stánků, což pomáhá k šíření covidové nákazy. Prodejci údajně disponují potravinami, které nejsou „dostatečně hygienicky ošetřené“. Úřady trvají na tom, že nakupující i prodávající ve stáncích roznáší koronavirus. Obchodníky režim obviňuje z toho, že „staví vlastní zájmy nad společnost“ jenom kvůli tomu, aby sami vydělali a zvýšili zisky na úkor zdraví společnosti.
Využívání venkovních a veřejných prostor k vydělávání peněz během pandemie a nouzového stavu je „zločinem proti lidu“, stojí v dokumentech podle Daily NK. Vláda označila venkovní prodej jako „zločin“ blízký vlastizradě.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un vydal v létě zvláštní zákon, jenž měl vyřešit potravinové zásobování, které v zemi nefunguje. Situace se ovšem nijak nezlepšila a v Pchjongjangu jsou potravinami zásobováni pouze privilegiovaní občané vyšší třídy. Obyčejní lidé jen těžko shánějí i základní potraviny, které pořizují právě ve stáncích na ulicích.
Režim místo aby řešil problémy se zásobováním, tak paradoxně zakazuje jednu z mála možností, jak si obstarat jídlo. Prodejci z ulic zatím nezmizeli, ale musí snášet mnohdy až „nelidské zacházení“ ze stran státních hlídek.