Mečiar přijíždí do Prahy. S Klausem promluví o rozdělení státu „na místě činu“
25 let od rozdělení ČSFR
- red,
Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar v pondělí promluví v budově bývalého Federálního shromáždění. Spolu s Václavem Klausem budou debatovat na téma rozdělení Československa před 25 lety. Vladimír Mečiar se na veřejnosti příliš neobjevuje a i rozhovory poskytuje jen zřídka. Z veřejného života se stáhl po volebním fiasku v roce 2010 a většinu času tráví na chatě v Dolnej Porube.
Mečiar přijíždí do Prahy na pozvání Institutu Václava Klause, aby se zúčastnil semináře na téma Klaus – Mečiar: čtvrtstoletí nové české a slovenské státnosti. „Dva tehdejší premiéři spolu budou debatovat u příležitosti 25. výročí rozdělení Československa,“ řekl serveru Echo24 k události mluvčí Institutu VK Petr Macinka.
„Oba řečníci v úvodu přednesou své krátké projevy, po nichž bude následovat diskuse moderovaná Danielem Takáčem z České televize,“ uvedl Macinka. Diskuzi by měla živě přenášet Česká televize na kanálu ČT24 a na webu ČT.
Seminář se bude konat v pondělí 11. prosince od 17 hodin ve spolupráci s Národním muzeem. Uskuteční se v sále Sněmovny lidu v budově bývalého Federálního shromáždění, kde se před 25 lety odhlasoval zákon o rozdělení Československa.
Ústavní zákon o zániku Československa ke konci roku 1992, který 25. listopadu téhož roku schválilo Federální shromáždění, definitivně sečetl dny společného státu Čechů a Slováků. Rozpadem federace vyvrcholily dlouhodobé spory politických reprezentací o její podobu. Zatímco česká strana prosazovala federaci se silnějšími pravomocemi, slovenští politici trvali na větších kompetencích pro jednotlivé republiky.
Nedávný společný výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR a Inštitútu pre verejné otázky Bratislava ukázal, že rozdělení Československa hodnotí kladně dvě pětiny Čechů a Slováků. Ukázalo se i to, že kontakty mezi Čechy a Slováky jsou velmi blízké a kolem 80 procent dotázaných pokládá za správné, aby vztahy mezi oběma zeměmi byly bližší než vztahy k jiným zemím.