Mobil upozorní na blížícího se komára. Vědci vyvíjí aplikaci kvůli boji s malárií.
BOJ S MALÁRIÍ
- red,
Výzkumníci zabývající se umělou inteligencí testují nápad, který by mohl lidstvu pomoci v boji proti malárii. Jedná se o mobilní aplikaci snímající zvuk blízkého okolí, která dokáže rozeznat blížící se komáří bzučení a začít vysílat varovný signál. Informaci přinesl web The Guardian.
Aplikace, která při prvních testech fungovala i na levných modelech telefonů, dokáže zatím odhalit blížící se komáry až na vzdálenost 10 cm v závislosti na rušnosti prostředí. „Doufáme, že bude zachraňovat životy,“ komentuje aplikaci Yunpeng Li z univerzity v Oxfordu a dodává, že dalším krokem je naučit aplikaci rozeznávat jednotlivé druhy komárů. „Pak budeme moci varovat lidi v určitých oblastech, že jsou komáři-přenašeči v okolí a je třeba se chránit.“
K vytvoření včasného varovného systému bylo potřeba množství zvukových nahrávek komárů. Některé z nich pořídil tým z Oxfordu v laboratoři, další získal z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Keni a od vědců pracujících v thajské přírodě. Poté naučili aplikaci rozeznávat typický vzorec frekvence, kterou komáři vytváří v letu.
V roce 2016 se po celém světě objevilo až 216 milionů nakažených malárií, což je o zhruba pět milionů více než v roce předchozím. Počet mrtvých se pohyboval kolem půl milionu lidí, z nichž 90% pochází ze subsaharské Afriky. Ve stejných procentech se tento region podílí na počtu nakažených.
Nákazu přenáší z člověka na člověka kousnutím infikované samičky komára rodu Anopheles. Parazitem přenášeným komáry je Plasmodium, česky Zimnička, jejíž přítomnost v lidském těle se nejprve projeví jako obyčejná chřipka, posléze může přerůst v bolesti kloubů, bolest hlavy, časté zvracení, křeče a kóma.