Odcházející Sobotka byl poslancem, ministrem, předsedou ČSSD i premiérem

Sobotka končí ve sněmovně

Odcházející Sobotka byl poslancem, ministrem, předsedou ČSSD i premiéremNOVÉ
Bohuslav Sobotka byl premiérem v letech 2014 až 2017 Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

4
Domov
Sdílet:

Expremiér Bohuslav Sobotka, jenž ve čtvrtek oznámil odchod z Poslanecké sněmovny, se narodil v roce 1971 v Telnici u Brna. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Poslancem je od roku 1996. Má dva syny. Byl ale teprve třetím premiérem v historii Česka, který vládl celé volební období.

Krátce po ukončení studií byl v roce 1996 poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny na jihomoravské kandidátce ČSSD. Byl mj. předsedou rozpočtového výboru, předsedou mandátového a imunitního výboru, předsedou klubu ČSSD a členem organizačního a rozpočtového výboru. Od července 2002 do září 2006 byl ministrem financí, byl i místopředsedou vlády pro ekonomiku (2003 až 2004) a prvním místopředsedou vlády (2005 až 2006). Od ledna 2014 do prosince 2017 byl předsedou vlády. Působil také v komunální politice, byl zastupitelem Slavkova u Brna.

Dále čtěte: Sobotka končí ve sněmovně. Chce se vydat „úplně jinou životní cestou“

Členem ČSSD je od prosince 1989, o rok později stál u zrodu Mladých sociálních demokratů. V letech 2001 až 2002 byl předsedou jihomoravské organizace ČSSD, od března 2005 do března 2011 statutárním místopředsedou ČSSD (po odstoupení předsedy Stanislava Grosse v září 2005 převzal z titulu funkce až do května 2006 vedení strany, stejná situace nastala v červnu 2010 po volbách a rezignaci tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka). Předsedou strany byl zvolen v březnu 2011, funkci obhájil v březnu 2013, v březnu 2015 a naposledy v březnu 2017. V červnu 2017 se funkce předsedy ČSSD vzdal.

Od roku 2003 je ženatý, s manželkou Olgou mají syny Davida (narozen 2003) a Martina (narozen 2009). Loni počátkem června 2017 oznámil odluku v manželství s tím, že s manželkou bude hledat nové uspořádání rodinného života. Psali jsme o tom zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vládní krize z května 2017

Loni v květnu Sobotka překvapivým ohlášením své demise reagoval na nejasnosti kolem podnikání a majetkových poměrů předsedy hnutí ANO a tehdejšího ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše. Záměr odejít z čela vlády, která by tím skončila celá, ovšem Sobotka po pár dnech změnil. Zdůvodnil to netradičním přístupem prezidenta Miloše Zemana, který přišel s výkladem, podle kterého by Sobotkovou demisí skončil ve funkci pouze premiér. Premiér poté poslal Zemanovi návrh na odvolání ministra Babiše, kterého 24. května nahradil Ivan Pilný.

Po skončení loňské vládní krize oznámily agentury několikrát výrazný propad ve volebních preferencích ČSSD. Po jednání užšího vedení strany 14. června Sobotka uvedl, že za tento pokles preferencí nese odpovědnost a reagoval na to odchodem z čela strany, jejíž vedení převzal statutární místopředseda Milan Chovanec. Volebním lídrem se stal ministr zahraničí a místopředseda strany Lubomír Zaorálek, Sobotka se rozhodl, že dokončí premiérský mandát a povede kandidátku ČSSD v Jihomoravském kraji.

Vztahy se Zemanem

Sobotka má napjaté vztahy s prezidentem Zemanem, v letošních volbách podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Zeman, který je bývalým předsedou ČSSD, Sobotku často kritizoval. U Zemana se také konala v roce 2013 „lánská schůzka“ Sobotkových vnitrostranických rivalů, kterou Sobotka později označil za pokus o vnitrostranický puč. Konflikt mezi Zemanem a Sobotkou vypukl také loni v květnu při vládní krizi. Později premiér obvinil Zemana, že opustil nadstranický přístup a straní ANO, hovořil i o „mocenském paktu“ mezi Babišem a Zemanem.

Fungování Sobotkovy koaliční vlády s hnutím ANO a KDU-ČSL provázely vnitřní spory zejména mezi ČSSD a ANO. Kabinet, který podal po volbách demisi loni 29. listopadu, se ale stal teprve třetím v historii ČR, který vládl celé volební období.

Počátkem letošního roku některá média uvedla, že se Sobotka bude v podzimních komunálních volbách ucházet o funkci starosty Vyškova, kde si nedávno pořídil byt. „Je to jen spekulace, která nemá reálný základ. Jak už jsem v minulosti opakovaně uvedl, v komunálních volbách se kandidovat nechystám,“ uvedl Sobotka.

Sobotka patří k politikům, kteří byli v minulosti kritizování za zneužívání tzv. poslaneckých náhrad. V červenci 2009 přiznal, že k pořízení bytu v Praze za více než sedm milionů korun využil i peníze naspořené z poslaneckých náhrad, které jsou určeny například na dopravu či bydlení zákonodárce. „Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval… Zákon jsem neporušil,“ řekl Sobotka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Murín vypovídal na bezpečnostním výboru. Ten si pozve Babiše i Sobotku

Kam se Sobotkou? Podle Babiše pro něj není sněmovna adekvátní

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články