1 Vyjádření Jiřího Drahoše

„Chci být prezidentem, který spojuje.“ Drahoš se připravuje na druhé kolo

, NOVÉ

Témata: ,

Poté co bylo jasné, že profesor Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb, krátce promluvil k novinářům. Vymezil se proti spolupracovníkům Miloše Zemana. „Já mám pocit, že soupeřím s pány Ovčáčkem, Mynářem a Nejedlým,“ uvedl. Následně odpovídal na otázky novinářů, jejichž přepis vám nyní přinášíme. 

Vyzvete pana Zemana, aby s vámi šel do nějakých soubojů, do debat? Očekáváte, že vás podpoří všichni protikandidáti, nebo ne?

Já bych v té souvislosti ocenil velmi kultivovaný souboj kandidátů, teď mluvím o těch, co jsme se opravdu utkávali, ne o Miloši Zemanovi. Ocenil bych kultivovanost boje a souboje a doufám, že od nich dostanu také podporu. Jinak bych se rád setkal s Milošem Zemanem tváří v tvář. On kampaň nevede, takže do žádných debat chodit nebude, ale od něj víme, že jenom blbec nemění své názory. Jsem zvědav.

Kdybyste teď mohl podrobně popsat, jak bude vypadat těch dalších čtrnáct dní? Jestli se znovu vydáte do všech krajů nebo jak to budete chtít koncipovat?

Těch čtrnáct dní bude určitě grand finále. V každém případě přeskupím tým, změníme taktiku, strategii, asi každý chápe, že strategie pro první kolo je úplně něco jiného, než strategie pro druhé kolo. Počítám s tím, že vyjedu a budu hodně mimo Prahu. Potřebuji se připomenout voličům mimo Prahu a počítám s tím, že většinu z těch čtrnáctí dnů strávím v regionech. Nicméně o detailní strategii bych nerad mluvil, nerad prozrazuji kroky dopředu, ale počítám s tím, že budu hodně mimo Prahu.

Jaké téma podle vašeho názoru nakonec rozhodne ten čtrnáctidenní boj? Domácí, zahraniční, nebo například účast a to jestli voliči ostatních kandidátů dají hlas vám?

Já bych řekl, že všechna tři témata, co jste zmínila, budou důležitá. Určitě domácí témata, bezpečnost, moderní stát, vize, které by měl mít prezident nebo kandidát na prezidenta, pro období svého mandátu, takže domácí část bude důležitá. Neméně důležitá bude z mého pohledu zahraniční, ukotvení České republiky v Evropě, naše spojenectví v rámci Severoatlantické aliance, důležitost našich vazeb na euroatlantický prostor, to je v každém případě důležitá věc. Já podporu od svých bývalých soupeřů do jisté míry očekávám. My jsme si to řekli na moha debatách. A já bych v každém případě, pokud bych to nebyl já, kdo postoupil do druhého kola proti Miloše Zemanovi, tak bych vás všechny a ne jenom vás v tomto sále vyzval, aby jste podporu tomu kandidátu dali.

V souvislosti s vámi se psalo o vašem poradci Jakubovi Kleindiestovi, já jsem ho dneska tady úplně nezaregistroval. Budete s ním dále spolupracovat? Trváte na tom, že zůstane ve vašem týmu?

Pokud jde o Jakuba Kleindiensta, tak je v mém týmu a i pro to druhé kolo v něm zůstane. Já jsem řekl, že strategii upravíme, já tým přeskupím. Kdybych to měl říct vojenskou terminologií, tak kompletní velení převezmu já sám. Je to přeci jenom velmi krátká doba, v tomto směru se ta strategie změní a já nemám s Jakubem Kleindienstem v tomto směru problém. Určitě zůstává v mém týmu.

Možná nebude ani tak rozhodující, co řeknou ti lidé, co vypadli v prvním kole, ale co udělají jejich voliči. Tak jak konkrétně oslovíte voliče především Marka Hilšera, Pavla Fischera a Michala Horáčka?

V každém případě stále platí, že chci oslovit, co nejvíce voličů. Pokud jde o jména těch tří protikandidátu, které jste zmiňoval, tak já tam nevidím žádný problém. Víte my jsme se shodli v těch debatách, v těch základních otázkách, to jest domácí politika, zahraniční směřování České republiky, ukotvení České republiky, bezpečnost a tak dále. Tam máme prakticky identické názory. Takže si nemyslí, že by to měl být pro voliče těchto kandidátů jakýkoliv nepřekonatelný problém.

Vaše aktuální ztráta je, co se hlasů týká, 600 tisíc. Máte pocit, že někteří voliči Miloše Zemana první kolo takzvaně vynechali, protože si byli jistí postupem svého favorita? Je to pro vás přijatelná ztráta?

Ztráta 600 tisíc je samozřejmě opticky velká. Já nechci spekulovat kolik voličů Miloše Zemana nešlo k prvnímu kolu. Naopak se dá čekat, že tam byla drtivá většina. Podle průzkumů vím, že Miloš Zeman má poměrně velkou podporu, řekněme nad 40 procent, ale má také velkou skupinu svých odpůrců, kteří by ho nikdy nevolili. Takže já budu sázet na to, že účast ve druhém kole bude také dobrá a sázím na to, že získám i voliče, třeba i ty, kteří v prvním kole volili i jiné protikandidáty, ne Miloše Zemana.

Chcete výslovně vyzvat Miloše Zemana k tomu, aby se s vámi setkal v předvolební debatě. A pakliže by on dodržel své stanovisko, že se žádné debaty nezúčastní, jestli byste do takové debaty šel s jeho mluvčím Jiřím Ovčáčkem?

Mohu vás ujistit, že s Jiřím Ovčáčkem do žádné debaty nepůjdu. Jiří Ovčáček není prezidentský kandidát. A tím je celá věc vyřešena. My jsme všichni, tedy ne jenom já, ale i další protikandidáti, vyzvali Miloše Zemana, aby nehrál na to, že kampaň nedělá a do debat chodit nebude. Já bych to uvítal, ale nebudu dále vykřikovat do větru, aby Miloš Zeman slezl z Hradu a šel debatovat. Je to na něm a na jeho týmu.

Často vás občané přirovnávali k Andreji Kiskovi. Cítíte se jako Andrej Kiska? Cítíte se jako někdo, kdo může vyhrát jako Andrej Kiska druhé kolo?

Nejsem Andrej Kiska. Andrej Kiska není Jiří Drahoš, ale mohu potvrdit, že to jakým způsobem Andrej Kiska vyhrál na Slovensku prezidentské volby mne docela inspirovalo. Říkal jsem si, že i člověk úplně mimo politiku, s úplně jiným zázemím, člověk, který není třicet let v politice, nemá za sebou všechny ty politické fígle, netáhne si za sebou všechny různé politické stíny minulosti, tak může zvítězit proti velmi zkušenému politikovi. Takže Andrej Kiska je pro mě určitě velkou inspirací a pokud bych zvítězil, první moje návštěva by vedla na Slovensko a velmi rád bych se s ním setkal.

Vy jste uspěl především v hlavním městě. Jak si tento úspěch v Praze vysvětlujete?

Já když jsem sledoval volební studio ČT, tak jsem zjistil, že jsem ve Stankově, v Ústeckém kraji, vyhrál volby. Porazil jsem Miloše Zemana. Musím se přiznat, že ty konkrétní výsledky rozložení po republice neznám, nevím kolik jsem dostal v Praze a v jiných obvodech, ale potěšilo mě, že ten Staňkov byl takový zajímavý start. Ústecký kraj, říká se bašta Miloše Zemana, a vyhrál tam Jiří Drahoš. Musíme zjistit proč. 

Budete v druhém kole usilovat i o voliče pana Zemana, Kulhánka a Hanniga?

Usiluji o všechny voliče. I voliče pana Kulhánka i voliče pana Hanniga. Víte jedna věc je kandidát a druhá věc je jeho voličská obec. Já usiluji o každého voliče, protože chci být prezidentem, který spojuje, který nebude nálepkovat a věřím, že část jejich voličů získám.  

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.