Má cenu jíst lidské maso? Ani ne, dobytek je kaloričtější a člověk je nebezpečná kořist

KANIBALISMUS

Má cenu jíst lidské maso? Ani ne, dobytek je kaloričtější a člověk je nebezpečná kořistNOVÉ 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Archeolog James Cole z University of Brighton se rozhodl podívat na starou problematiku novým způsobem. Pokusil se zjistit, zdali se vůbec lidem „vyplatí“ jíst lidské maso. Výsledkem jeho zkoumání bylo zjištění, že kanibalismus za tu námahu vlastně vůbec nestojí. O objevu informuje server Deutsche Welle.

Podle vědce má totiž lidské tělo řadu nevýhod oproti ostatním zvířatům, jejichž maso běžně konzumujeme. „Možná nepřekvapivá věc je, že když nás porovnáte s koněm nebo krávou, jsme vlastně docela malí,“ řekl James Cole. Navíc nutriční hodnota lidského masa v poměru k jednomu kilogramu je mnohem nižší než u například dobytku. „Z jediného koně získáte mnohem více kalorií než ze šesti lidí dohromady,“ dodal James Cole. 

Za další argument, který mluví proti kanibalismu, považuje archeolog naši vrozenou vlastnost se mstít. „Lidé se dokáží bránit a jsou dost nebezpečná kořist,“ vysvětluje James Cole další úskalí.

Co se zdá jako vtip, je ve skutečnosti výzkum s vážně míněným pozadím. James Cole totiž zkoumá život neandrtálců a dalších vymřelých vývojových větví člověka. Záměrem tohoto výzkumu bylo demonstrovat, že neandrtálci, kteří podle dřívějších nálezů jedli lidské maso, nemuseli nutně holdovat kanibalismu z výživových důvodů. 

Britský archeolog za svůj výzkum letos získal Ig Nobelovu cenu, která je parodií na tradiční Nobelovu cenu. Parodická cena oceňuje objevy, které svou absurditou dokáží pobavit, ale následně donutí k zamyšlení. Předávání této americké ceny probíhá na Harvardově univerzitě a je doprovázené následnými přednáškami na Massachusettském technologickém institutu (MIT), kde svůj objev prezentoval právě i James Cole.

Podle archeologa za konzumací ostatních neandrtálců mohly stát daleko hlubší, možná spirituální důvody. Například víra, že tak umožní zemřelým dále žít v jejich těle. „Neandrtálci byli kulturně a sociálně komplexní jedinci, tak jako jsme my,“ řekl James Cole. „Když tohle vezmu v potaz, zdálo by se mi velmi divné, kdyby i ke kanibalismu neměli podobně komplexní přístup tak jako my,“ dodal Cole.


Čtěte dále: Mediální strategie ruské armády. Informační profesionálové v zeleném

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články