Padlí vojáci byli povýšeni, letadlo s ostatky doprovodí gripeny

Vojáci padlí v Afghánistánu

Padlí vojáci byli povýšeni, letadlo s ostatky doprovodí gripenyNOVÉ
Zesnulí vojáci - Patrik Štěpánek, Martin Marcin, Kamil Beneš Foto:

Foto: Koláž Echo24 / ministerstvo obrany

1
Domov
Sdílet:

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) povýšil tři padlé české vojáky z Afghánistánu Martina Marcinu, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka in memoriam do hodnosti štábních praporčíků. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na twitteru. Povýšení ministrovi navrhl náčelník generálního štábu Aleš Opata. První zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun na tiskové konferenci řekl, že letoun pro ostatky tří vojáků odletí z Česka dnes večer. Vrátí se ve středu odpoledne, nad Českem ho doprovodí stíhací letouny Gripen. Na ruzyňském letišti přistane v 16:15. Návrat ostatků do České republiky v Praze v té době doprovodí zvuk zvonů katolických kostelů a chrámů.

Tři čeští vojáci padli v Afghánistánu v neděli při hlídce několik kilometrů od spojenecké základny Bagrám. Současně s nimi byli vážně zraněni při útoku sebevražedného atentátníka afghánští a američtí vojáci. Marcin měl hodnost rotného, Beneš se Štěpánkem byli desátníky, patřili tedy do sboru poddůstojníků. Nová hodnost je nejvyšší hodností ve sboru praporčíků.

Středeční převoz těl vojáků doprovodí pietní ceremoniál. „Smutečního aktu se zúčastní rodiny padlých vojáků, pan prezident republiky (Miloš Zeman) a nejvyšší ústavní a vládní činitelé,“ řekl Baloun. Přítomni budou i zástupci armády a 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kde padlí vojáci sloužili.

Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vojáků vyneseny na katafalky umístěné před nastoupenými jednotkami Čestné stráže Armády ČR. Hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal pronese smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Smuteční ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Ceremoniál potrvá asi půl hodiny.

Poté kolona pohřebních vozů, kterou doprovodí Hradní stráž a Vojenská policie, přepraví padlé do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

„Všechny rodiny souhlasily s pohřby s vojenskými poctami,“ uvedl také Baloun. Pohřby se budou konat v místech, která si určí rodiny padlých vojáků.

V poledne budou znít sirény

Na památku padlých se také ve středu v poledne rozezní sirény. „Symbolické uctění proběhne ve středu 8. srpna 2018, kdy se ve 12:00 po dobu 140 sekund na celém území České republiky rozezní sirény,“ uvedl úřad vlády. Potvrdil to i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Padlé vojáky před čtyřmi lety in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství Zeman. Zda se k podobnému kroku chystá i nyní, označil Ovčáček za předčasnou otázku. Ministr Metnar už oznámil, že se na ministerstvu chystá udělení resortních vyznamenání. „Stejně jako chystáme povýšení in memoriam. Vše se připravuje,“ uvedl ministr. Konečné rozhodnutí podle něj teprve padne.

Jejich památku bude připomínat i armádní web, na kterém jsou umísťovány vizitky a životopisy padlých vojáků. Podle Stehlíka by se tak mělo stát ještě tento týden. 

Útok sebevražedného atentátníka

Vojáci padli v neděli při hlídce mimo základnu, kde na ně zaútočil sebevražedný atentátník. Byli součástí jednotky, která převzala ochranu spojenecké základny Bagrám letos v dubnu. Zpět do České republiky se měli po půlročním působení vrátit v říjnu. Při útoku zemřel rotný Martin Marcin, který v armádě podle Pejška působil od roku 2003. Na vojenské misi byl popáté, dvakrát předtím působil v Kosovu, do Afghánistánu byl vyslán potřetí. Desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) byli na své první misi. Beneš byl v armádě od roku 2013, Štěpánek od roku 2015.

O úmrtí vojáků informovali jejich rodiny zástupci armády. Podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduarda Stehlíka vždy musí být přítomen jejich velitel a zpravidla se oznámení účastní i vojenský kaplan. Psychologickou pomoc budou mít rodiny k dispozici i nadále. Stehlík poznamenal, že v podobných případech může jít až o několikaměsíční či několikaletou pomoc.

Čtěte také: Grafika. Rekonstrukce smrtícího útoku na českého vojáky v Afghánistánu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články