VIDEO: Norský pedofilní skandál. Psychiatr Barnevernetu sám vlastnil dětské porno
Dvojí metr Barnevernetu
Norská organizace Barnevernet, která je dlouho známá svým nekompromisním odebíráním dětí „problémových“ rodičů, čelí dalšímu skandálu. Její psychiatr Jo Erik Brøyn byl před dvěma lety odsouzen za držení více než 200 000 fotek a 4000 hodin dětského porna ve svém počítači. Nový dokument BBC k tomu upozornil na dvě matky, kterým Barnevernet odebral děti a o jejichž případech rozhodoval právě doktor Brøyn. Případ rozčílil i europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL).
Dokument s názvem Norský tichý skandál (Norway‘s Silent Scandal) je součástí série BBC Náš svět (Our world), která se zabývá kauzami z celého světa. Dokument se věnuje příběhům dvou matek, jimž norská organizace odebrala jejich potomky na základě neprokázaných pochybení. Posudky zpracovával právě Brøyn, který byl za držení dětského porna před dvěma lety odsouzen na 22 měsíců.
První případ se týká norské právničky Cecilie, které byla odebrána dcera kvůli neutřenému prachu na horní policích a chybného předpokladu, že je chudá, jelikož po vánočních svátcích koupila laciný perník. „V místním obchodě jsem našla perník, který prodávali velmi levně,“ citovala BBC matku. „Tak jsem ho jen tak koupila, abychom s dcerou mohly vyrábět perníkové panáčky. Očividně si kvůli tomu mysleli, že má finanční situace je špatná, a to kvůli tomu, že jsem ho koupila až po Vánocích. Jak si někdo může myslet, že je někdo chudý, když koupí levný perník?“ podivovala se Cecilie.
Lékařův posudek nakonec rozhodl, že dcera u ní zůstat nemůže. „Když jsem ho četla, byla jsem zcela zničená. Bylo tam všechno záporné. Zápory, zápory, ani jediný klad,“ svěřila se matka BBC.
V druhém případě přišla matka osmi dětí Inéz o čtyři z celkem osmi dětí (ty zbylé již byly dospělé) kvůli údajnému bití. „Inéz i jejího manžela zatkli za násilí. Děti nikdy neřekly, že by je matka bila, a to ani přes sérii návodných otázek typu „Bila tě tvá matka? – Ne, nikdy. / A kolikrát tě zbila?“,“ rozčiloval se k reportáži BBC na svém blogu Zdechovský.
„Už si o případu dopředu vytvořili svůj vlastní názor. A pak děti vyslýchali tak, aby z nich dostali odpovědi, které by ten názor podporovaly,“ míní v dokumentu právnička Inéz, Victoria Holmenová.
Dvě ze čtyř dětí Inéz po třech letech nakonec Barnevernet vrátil. „Vzhledem k tomu, že se s matkou osobně znám, tak vím i důvod. Byl tam totiž obrovský problém s pěstouny, kteří děti surově mlátili až měly pohmožděniny a krvavé modřiny. A protože nemohli rychle sehnat nové dlouhodobé pěstouny, vrátili děti matce ve velmi špatném psychickém a fyzickém stavu,“ přiblížil lidovecký europoslanec.
Posudky v obou případech vypracovával nyní již usvědčený pedofil, který působil v Barnevernet v expertní komisi pro děti. Navíc měly být Brøynovi navráceny jeho dvě adoptované děti, které si nechal odnosit v Indii náhradními matkami. Sám Brøyn se rovněž veřejně hlásil k homosexuální orientaci.
O praktikách norského Barnevernetu se hovoří dlouhodobě. V tuzemsku především v souvislosti s Evou Michalákovou, které organizace v roce 2011 odebrala dva syny. V České republice pozadí činnosti Barnevernetu přibližuje dokument Děti státu. Francouzská TV Arte odvysílala snímek Norsko, roztrhané rodina (Norway, Torn Apart), z produkce BBC vznikl ještě s názvem Norsko: Rodiče proti státu (Norway: Parents Against the State).
„Po každém z těchto dokumentů veřejnost doufala, že se v Norsku něco zásadně změní, Norové revidují sporné případy nebo aspoň systém odebírání dětí více ztransparentní, aby bylo lépe možné dopátrat se pravdy nebo se proti systému účinněji bránit,“ píše Zdechovský s tím, že reálně se nic nezměnilo a dále se pokračuje v tutlání zločinů a pochybení pracovníků Barnevernetu.