Duda kritiky nevyslyšel. Zákon o holokaustu podepíše a dá ho ústavním soudcům

kontroverzní zákon

Duda kritiky nevyslyšel. Zákon o holokaustu podepíše a dá ho ústavním soudcůmAKTUALIZUJEME
Koncentrační tábor v Osvětimi Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že podepíše zákon, který hrozí až tříletým vězením za připisování odpovědnosti polskému národu či státu za vyvražďování Židů a další zločiny, spáchané za druhé světové války německými nacisty. Zároveň se ale rozhodl, že zákon, kritizovaný hlavně v zahraničí, následně pošle k ústavnímu soudu, aby rozptýlil obavy, zda neomezí svobodu slova, a zda ustanovení hrozící vězením nejsou příliš vágně formulovaná.Izraelské ministerstvo zahraničí podle dnešního prohlášení doufá, že stále existuje možnost, že text zákona se změní.

Polský zákon kritizují v Izraeli a Spojených státech, k uplatnění práva veta vyzýval Dudu i Kyjev. Zákon totiž hrozí tresty i za popírání zločinů spáchaných za války ukrajinskými nacionalisty na Polácích.

„My také máme právo být citliví a máme právo na historickou pravdu,“ prohlásil Duda. Současně zdůraznil, že není možné, aby v Polsku byl tolerován antisemitismus a nesnášenlivost.

Polská konzervativní vláda vysvětluje prosazení zákona snahou, aby Poláci ani polský stát již nebyli obviňováni z nacistických zločinů.

Náměstek ministra spravedlnosti Patryk Jaki, označovaný za iniciátora zákona, poděkoval prezidentovi za rozhodnutí, které dá Varšavě čas k dialogu s partnery. Opozice naopak prezidenta kritizuje, že podlehl nátlaku vládní strany, která ovládá i ústavní soud, a podepsal zákon, který prohloubí roztržku se strategickými partnery.

V Izraeli se k Dudovu rozhodnutí zatím vyjádřilo ministerstvo zahraničí. Na twitteru uvedlo, že chová naději, že ještě před ukončením procedury „bude možné dohodnout se na změnách ve znění zákona“.

Podnětem bylo používání geografického označení „polský“ i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska, což roky popuzuje značnou část polské společnosti a politiků.

Zákon po schválení oběma komorami parlamentu vyvolal diplomatickou roztržku mezi Izraelem a vládou ve Varšavě. Premiér Benjamin Netanjahu jej v minulosti přirovnal ke snaze o změnu historie a někteří tamní politici hovořili až o statisících Židů, za jejichž smrt nesou vinu Poláci. V reakci izraelský parlament v prvním čtení přijal návrh zákona, který počítá až s pěti lety vězení pro ty, „kdo se pokusí popřít nebo zpochybnit vinu pomahačů nacistů při páchání zločinů na Židech“.

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo Varšavu k přehodnocení, protože zákon by „mohl ohrozit svobodu projevu a akademické rozpravy“. Vyjádřilo také obavy z dopadu zákona na vztahy Varšavy s USA a Izraelem.

Zákon, hrozící tresty i za popírání válečných zločinů ukrajinských nacionalistů, včetně vyhlazování Židů a genocidy na Polácích ve Volyni, odmítá Kyjev jako snahu zobrazovat Ukrajince výlučně jako zločince a kolaboranty s nacisty. „Historická pravda potřebuje otevřený dialog, a ne zákazy,“ prohlásil prezident Petro Porošenko. Polský zákon těsně před Dudovým rozhodnutím odsoudil i ukrajinský parlament.

Čtěte také: Polský prezident Duda podepsal zákony o justici navzdory ultimátu Bruselu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články