Po zmatcích tvrdý zásah. Vláda omezila život ze dne na den
NOUZOVÝ STAV
Série vládních zmatků a nerozhodnosti jako by kopírovala vývoj z minulého roku. Vláda se nakonec rozhodla ze dne na den pro nouzový stav a tvrdé restrikce, které dopadnou na očkované, neočkované, podnikatele i zákazníky. Mimo jiné například omezí otevírací dobu hospod, což je krok, který prakticky přesně před rokem vedl k jejich otevřenému odporu. Budoucí vláda se rozhodla nová nařízení tolerovat.
Končící zástupci vlády premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) stihli v posledních dnech nouzový stav několikrát odmítat, navrhovat, diskutovat i rozhodnutí odkládat. Nakonec přišel nečekaný posun vládního jednání den předem z pátku na čtvrtek a k vyhlášení nouzového stavu s platností prakticky za 24 hodin. Platit má od páteční šesté večer. Do toho přišly také tvrdé restrikce byznysu i společenského života.
Kabinet rozhodl mimo jiné o tom, že restaurace, bary či kluby nesmí mít od pátku otevřeno mezi 22:00 a 04:59, zakázal také konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude smět maximálně 1000 osob, a to očkovaných, nebo po prodělaném covidu-19. Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude smět od pátku maximálně 100 lidí. Pohřby budou bez omezení.
Podle premiéra v demisi Andreje Babiše Česko nechce přistoupit k lockdownu po vzoru Rakouska či Slovenska, což by vyhlášení nouzového stavu umožňovalo. „My máme kvazibavorský model, model de facto lockdownu pro nenaočkované. Proč bychom měli dávat do lockdownu ty lidi, co se naočkovali? Kdyby se naočkovali všichni, tak nemáme takový stoupající stav v nemocnicích,“ řekl Babiš.
Nová pravidla však z velké části omezují právě očkované. Neočkovaní už v současnosti na společenské, sportovní akce či do hospod a restaurací nesmějí, platí totiž režim O-N, tedy jako průkaz bezinfekčnosti slouží pouze očkování či prodělání nemoci v posledních 180 dnech.
Nová opatření mají podle Vojtěcha platit minimálně po deset dní, pak se má vyhodnotit jejich účinnost. Zastavit by je mohla Poslanecká sněmovna, která může zrušit vyhlášený nouzový stav. Budoucí vláda, která ve sněmovně drží většinu, však vzkázala, že bude nařízení respektovat. Jejich odborný tým přitom dříve deklaroval, že chce jít naopak cestou nikoliv plošných nařízení, ale větších kompetencí v rukách krajských hygienických stanic.
Podle AntiCovid týmu koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN jsou ale opatření přijímaná ve zmatku a nečekaně. „Teď bohužel sklízíme dopady toho, že vláda neudělala nutné a námi doporučované kroky na začátku podzimu. Vláda znovu přijímá opatření ve zmatku a nečekaně. Doufáme jen, že nouzový stav není cesta, jak opět rozjet nekontrolované nákupy mimo zákonný rámec,“ uvedl AntiCovid tým. Kroky končící vlády chce bedlivě sledovat.
Méně tolerantní jsou však zástupci zasažených podnikatelů. Asociace hotelů a restaurací ČR pokládá zákaz vánočních trhů za velmi špatné rozhodnutí. Podle jejího prezidenta Václava Stárka bylo totiž možné na nich dodržet režim podle požadavků hygieniků. Zástupci firmy Taiko, která organizuje největší pražské vánoční trhy na Staroměstském náměstí, jsou zákazem šokováni. Označují ho za absurdní a pro některé prodejce za likvidační.
Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je rozhodnutí nehorázné a vláda musí trhovcům nabídnou adekvátní kompenzace. „Letošní vývoj s určitými odchylkami kopíruje loňskou situaci se zpožděním zhruba měsíc a půl. Bohužel,“ uvedla mluvčí společnosti Storyous Jana Kohoutová s tím, že jsou nová a narychlo ohlášená nařízení likvidační.