Přispěje Praha rodině se čtyřčaty? Ne, ale zastupitelé udělali sbírku ze svého

Populismus před volbami?

Přispěje Praha rodině se čtyřčaty? Ne, ale zastupitelé udělali sbírku ze svéhoNOVÉ
Rodiče novorozených čtyřčat Foto:

Foto: Fakultní nemocnice Motol

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Darem půl milionu korun pro rodiče, kterým se v červnu narodila čtyřčata, se pražští zastupitelé odmítli zabývat. Podle návrhu Jana Čižinského (Praha sobě) a radního Daniela Hodka (ČSSD) mělo hlavní město přispět na nákup dostatečně velkého auta. Někteří zastupitelé viděli v návrhu předvolební populismus, a tak se rozhodli každý rodině přispět třiceti tisíci korunami – ale ze svého.

Rodina žije ve středočeských Hostivicích, podle Čižinského ale trvalým bydlištěm otce spadá pod Prahu 1, a tak metropole mohla přispět půlmilionovým darem. „Protože tatínek rodiny je občanem Prahy a rodina má nyní celkem pět dětí, pečovatelku a dva dvoumístné kočárky, musí mít devítimístný automobil, aby se vůbec mohla dopravovat po světě. Navrhl jsem tedy, aby Praha této rodině pomohla půl milionem korun právě s autem,“ uvedl na svém Facebooku.

Na čtvrteční schůzi bylo přítomno 56 zastupitelů, aby se návrh zařadil do programu, bylo potřeba 33 hlasů, sešlo se jich ale jen 21, vyplývá z údajů o hlasování, které Jan Čižinský zveřejnil na Facebooku.

Výsledky hlasování čtvrteční schůze o zařazení návrhu o daru pro rodinu z Hostivic do programu
Výsledky hlasování čtvrteční schůze o zařazení návrhu o daru pro rodinu z Hostivic do programu Foto:

Foto: Facebook (Jan Čižinský)

Návrh se dočkal ostré kritiky části zastupitelů. Nesouhlas vyjádřili například zástupci ODS, a to navzdory tomu, že většina zastupitelů zařazení bodu nakonec podpořila. V předcházející diskuzi však vyjádřili negativní postoj zejména ke způsobu zařazení bodu, Čižinského jednání je podle nich populistické.

„Kdyby to řekl například tři dny dopředu, kdyby informoval předsedy klubů, nebo rozeslal e-mail. Pan Čižinský ale přinesl jako tradiční populista návrh na poslední chvíli, to znamená, že položil na stůl věc, kterou odůvodnil všeobecným dobrem, že zná rodinu se čtyřmi dětmi, která potřebuje pomoct s nákupem vozu, uvedl Filip Humplík pro deník Echo24. „Na druhou stranu ale nebyl schopen odpovědět na otázky, které tam lidé pokládali,“ popsal průběh jednání zastupitel. 

Stejný postoj zastává i Alexandra Udženija. „To, co jsem kritizovala, a kritizovat budu, je ta nekoncepčnost, a populismus před volbami. Takových rodin v Praze jsou tisíce,“ řekla deníku Echo24 Alexandra Udženija z ODS. „Pan Čižinský měl 4 roky na to, aby nastavil systém, aby se pomáhalo takovým rodinám, neudělal vůbec nic. Lítá po ulicích, sbírá podpisy, kdyby radši lítal s kasičkou, a vybíral s kasičkou pro lidi, kteří potřebují pomoc, udělal by o to lépe,“ dodala Alexandra Udženija. Čižinský reagoval tím, že rodině přispěl 15 tisíci korunami a bude přispívat dál.

„Pomůžeme ze svého“

Po hlasování se skupina zastupitelů, kteří návrh odmítli, dohodla, že každý z nich rodinu podpoří třiceti tisíci korunami z vlastní kapsy. Mezi nimi například Alexandra Udženija (ODS), primátorka Adriana Krnáčová (ANO), Patrik Nacher (ANO) nebo Bohuslav Svoboda (ODS). „Myslíme si, že ta podpora by tam měla být. Na druhou stranu jsme hluboce přesvědčeni, že tyto věci nejde dělat takto ad-hoc a z veřejných peněz,“ uvedl pro deník Echo24 Filip Humplík. 

„Přihlásili jsme se, že pošleme z vlastního účtu 30 tisíc každý té rodině, stejně jako někteří ostatní zastupitelé. Když už chci pomáhat, měla bych pomáhat ze svého, a nebo koncepčně nastavit nějaká pravidla, aby se pomáhalo všem lidem, a ne zrovna rodině, kterou pan Čižinský zná,“ řekla deníku Echo24 Alexandra Udženija. 

„Před volbami by to mohlo být vnímáno jako populismus, kdy politici z peněz daňových poplatníků někoho bohulibě podporují. Přišlo mi v tu chvíli vhodnější forma, že sami vezmeme peněženky a svými prostředky pomůžeme,“ řekl Nacher pro deník Echo24 s tím, že se k přispění třiceti tisíci korunami zavázalo deset zastupitelů.

Dvaadvacátá čtyřčata od roku 1950

Tři holčičky a chlapec se narodili 11. června ve Fakultní nemocnici v Motole. „V pondělí 11. června se v naší nemocnici manželům Josefovi a Heleně narodila čtyřčata – Anežka (1400g), Monika (1530g), Klára (1450g) a Ondřej (1660g),“ oznámila tehdy motolská nemocnice.

Na území republiky jde o dvaadvacátá čtyřčata od roku 1950. V roce 1974, který byl nejsilnějším ročníkem takzvaných Husákových dětí, byly takové porody čtyři. Po dvou čtyřčatech se narodilo v letech 1959, 1987 a 2001. Od roku 2013 má Česko také svá první paterčata.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Milej zlatej, ODS tě nechce, reaguje Udženija na Babišova obvinění

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články