Milej zlatej, ODS tě nechce, reaguje Udženija na Babišova obvinění

Dozvuky po ustanovení vlády

Milej zlatej, ODS tě nechce, reaguje Udženija na Babišova obviněníNOVÉ
Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija Foto:

Jan Zatorsky

Domov

jhr Echo24

Příkrý způsob reakce zvolila 1. místopředsedkyně občanské demokracie Alexandra Udženija na výroky premiéra Andreje Babiše v sobotním rozhovoru s deníkem MF DNES. Babiš se v něm nechal slyšet, že KSČM je demokratickou stranou a celý mnohaměsíční vyjednávací maraton je vinou ODS. Udženija se v prohlášení do šéfa hnutí ANO pustila s tím, že je natvrdlý, estébák a lhář.

„Protože je pan premiér Babiš natvrdlý, tak mu budu muset přeložit do prostého jazyka, co jako ODS říkáme celou dobu,“ prohlásila Udženija. „A snad už to konečně pochopí: Milej zlatej, chápu, že sis ODS vybral jako tu nejlepší, nejatraktivnější a nejkrásnější nevěstu, ale ODS tě nechce!“ píše v tiskovém prohlášení.

Babiš totiž v sobotním rozhovoru za viníka složitých a rozvleklých diskuzích při stavbě nové vlády označil právě občanské demokraty. „KSČM je přece dneska demokratická strana. Lidi ji volí, jsou ve sněmovně. Ta situace vznikla jenom díky ODS. My s nimi měli 103 hlasů. Po volbách jsme je vyzvali ke spolupráci a ODS řekla, že jejich voliči nechtějí, aby šli do vlády s ANO. Ale proč nechtějí? Nerozumím tomu. Když chce ODS prosazovat program, tak to jde hlavně ve vládě,“ ohradil se v rozhovoru Babiš.

ODS však podle své 1. místopředsedkyně chce spolehlivého, čitelného a seriozního partnera. „ODS nepůjde do svazku s estébákem a lhářem. Nemohli bychom ti prostě věřit,“ reagovala.

„Rozumím, máš moc a prachy, chovat se ale neumíš, takže nechápeš, že si někdo dovolí odmítnout tě. Ale tentokrát se s tím už konečně smiř,“ pokračovala. Podle jejích slov může na spolupráci s hnutím ANO kývnout pouze KSČM a „rozpadlá“ ČSSD, protože jim je jedno, s kým se spustí.

Andrej Babiš získal důvěru pro svou menšinovou vládu hnutí ANO a sociální demokracie přesně po 264 dnech od říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. Díky hlasům ANO, KSČM a ČSSD získala vláda 105 hlasů. Proti bylo 91 poslanců. Mnohahodinových jednání se nezúčastnil bývalý ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec, který uvedl, že směřování vlády je neslučitelné s jeho svědomím. Podobně hovořil i komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který také absentoval. Předem byl omluvený poslanec ANO Jiří Mašek. Souběžně s diskuzemi proběhl incident, kdy se premiér Babiš pokusil vyjít před skupiny demonstrantů na Malostranském náměstí, lidé na něj však začali házet různé předměty, a tak se vrátil dovnitř.

Čtěte také: KSČM je demokratická strana, míní Babiš. Situací v Praze je zklamán

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.