1 Dozvuky po ustanovení vlády

Milej zlatej, ODS tě nechce, reaguje Udženija na Babišova obvinění

, NOVÉ

Témata: , ,

Příkrý způsob reakce zvolila 1. místopředsedkyně občanské demokracie Alexandra Udženija na výroky premiéra Andreje Babiše v sobotním rozhovoru s deníkem MF DNES. Babiš se v něm nechal slyšet, že KSČM je demokratickou stranou a celý mnohaměsíční vyjednávací maraton je vinou ODS. Udženija se v prohlášení do šéfa hnutí ANO pustila s tím, že je natvrdlý, estébák a lhář.

„Protože je pan premiér Babiš natvrdlý, tak mu budu muset přeložit do prostého jazyka, co jako ODS říkáme celou dobu,“ prohlásila Udženija. „A snad už to konečně pochopí: Milej zlatej, chápu, že sis ODS vybral jako tu nejlepší, nejatraktivnější a nejkrásnější nevěstu, ale ODS tě nechce!“ píše v tiskovém prohlášení.

Babiš totiž v sobotním rozhovoru za viníka složitých a rozvleklých diskuzích při stavbě nové vlády označil právě občanské demokraty. „KSČM je přece dneska demokratická strana. Lidi ji volí, jsou ve sněmovně. Ta situace vznikla jenom díky ODS. My s nimi měli 103 hlasů. Po volbách jsme je vyzvali ke spolupráci a ODS řekla, že jejich voliči nechtějí, aby šli do vlády s ANO. Ale proč nechtějí? Nerozumím tomu. Když chce ODS prosazovat program, tak to jde hlavně ve vládě,“ ohradil se v rozhovoru Babiš.

ODS však podle své 1. místopředsedkyně chce spolehlivého, čitelného a seriozního partnera. „ODS nepůjde do svazku s estébákem a lhářem. Nemohli bychom ti prostě věřit,“ reagovala.

„Rozumím, máš moc a prachy, chovat se ale neumíš, takže nechápeš, že si někdo dovolí odmítnout tě. Ale tentokrát se s tím už konečně smiř,“ pokračovala. Podle jejích slov může na spolupráci s hnutím ANO kývnout pouze KSČM a „rozpadlá“ ČSSD, protože jim je jedno, s kým se spustí.

Andrej Babiš získal důvěru pro svou menšinovou vládu hnutí ANO a sociální demokracie přesně po 264 dnech od říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. Díky hlasům ANO, KSČM a ČSSD získala vláda 105 hlasů. Proti bylo 91 poslanců. Mnohahodinových jednání se nezúčastnil bývalý ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec, který uvedl, že směřování vlády je neslučitelné s jeho svědomím. Podobně hovořil i komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který také absentoval. Předem byl omluvený poslanec ANO Jiří Mašek. Souběžně s diskuzemi proběhl incident, kdy se premiér Babiš pokusil vyjít před skupiny demonstrantů na Malostranském náměstí, lidé na něj však začali házet různé předměty, a tak se vrátil dovnitř.

Čtěte také: KSČM je demokratická strana, míní Babiš. Situací v Praze je zklamán

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.