Propotratoví aktivisté vypsali odměny za pronásledování soudců. Jednoho z nich dostihli na večeři
ZASTRAŠOVÁNÍ SOUDCŮ
Aktivistická skupina se rozhodla zaplatit každému, kdo jim udá přesnou polohu jednoho z šesti soudců amerického Nejvyššího soudu, kteří svou většinou rozhodli o zrušení ústavního práva na potrat. Reagují tak na úspěšnost protestu, při kterém donutili jednoho ze soudců, Bretta Kavanaugha, opustit restauraci, ve které večeřel. Bílý dům k protestům proti rozhodnutí soudu vyzval, zastrašování ale odsoudil. Informuje o tom server FoxNews.
Americká levicová skupina ShutDown DC vyhlásila hon na soudce Nejvyššího soudu, kteří hlasovali pro zrušení potratů v USA. Skupina nabídla finanční odměnu těm, kteří jim pošlou informace o poloze šesti konzervativních soudců Nejvyššího soudu, Bretta Kavanaugha, Samuela Alita, Clarence Thomase, Neila Gorsucha, Amy Coney Barrettové nebo Johna Robertse. Za informace o poloze lidé obdrží 50 dolarů (zhruba 1200 korun), pokud se soudce i po 30 minutách bude nacházet na stejném místě, zaplatí nahlašovateli 200 dolarů (více jask 4800 korun).
DC Service Industry Workers... If you see Kavanaugh, Alito, Thomas, Gorsuch, Coney Barrett or Roberts DM us with the details!
— ShutDownDC (@ShutDown_DC) July 8, 2022
We'll venmo you $50 for a confirmed sighting and $200 if they're still there 30 mins after your message. https://t.co/xXWZ5JZiE7
ShutDownDC se rozhodlo vypsat odměny za dopadení soudců poté, co lidé z této skupiny ve středu protestovali v jedné z restaurací, kde večeřel soudce Brrett Kavanaugh. Ten byl nakonec nucen restauraci Morton's v centru Washingtonu opustit zadním východem.
Akce skupinky aktivistů byla ostře kritizována vedením restaurace. "Ctihodný soudce Nejvyššího soudu Kavanaugh a všichni další návštěvníci restaurace byli během večeře v naší restauraci Morton's nepřiměřeně obtěžováni neukázněnými demonstranty. Politika, bez ohledu na stranu nebo názory, by neměla pošlapávat svobodu v oblasti práva shromažďovat se a jíst večeři," uvedl mluvčí restaurace Morton's v prohlášení pro server Politico. "Narušení večeře všech našich zákazníků bylo projevem sobectví a postrádalo slušnost."
Činnost ShutDownDC posvětila levicová kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová. Její vyjádření na twitteru naznačovalo, že si podle jejího názoru Kavanaugh vyrušení u večeře za své přispění k rozhodnutí zrušit ústavní právo na potrat zaslouží. "Chudák chlap. Odešel ještě před svým soufflé, protože rozhodl, že půlka země by měla riskovat smrt, pokud dojde k mimoděložnímu těhotenství v rámci špatných hranic státu. Je to vůči němu velmi nespravedlivé. To nejmenší, co mohli udělat, je nechat ho sníst dort," napsala Ocasio-Cortezová.
Poor guy. He left before his soufflé because he decided half the country should risk death if they have an ectopic pregnancy within the wrong state lines. It’s all very unfair to him.
— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) July 8, 2022
The least they could do is let him eat cake 🍰 https://t.co/5Y3b1TIW1N
Na protestní akce aktivistů reagoval i Bílý dům. "Řekli jsme, že chceme vidět pokojné protesty," řekla v pátek tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. "Pokud jde o zastrašování, to jsme odsoudili," dodala.
Pro soudce Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha nejsou protesty lidí novinkou. Minulý měsíc se dokonce jeden z protestujích měl pokusit Kavanaugha zavraždit. Na veřejnost tehdy totiž unikly návrhy stanoviska, ke zrušení ústavního práva potratů.
Policie v této záležitosti obvinila 26letého Kaliforňana Nicholase Roskeho. Ten se v časných ranních hodinách vydal taxíkem ke Kavanughovu domu v Marylandu, u sebe měl zbraň, kterou plánoval soudce zabít, nástroje na vloupání a nůž. Byl zatčen poté, co sám na sebe zavolal policii. Kvůli pokusu o atentát na soudce Nejvyššího soudu mu hrozí až doživtoní trest vězení.
Šest konzervativních soudců, na které se ShutDownDC zaměřilo, tvořilo většinu, která v červnu hlasovala pro zrušení přelomového rozhodnutí ve věci Roe v. Wade z roku 1973. Jak se k potratům stavět, je nyní na jednotlivých státech unie. Od rozhodnutí Nejvyššího soudu propotratoví aktivisté opakovaně protestují před domy soudců a v některých případech je konfrontují na veřejnosti.