Musíme chránit zranitelné, opakuje stát. A stále selhává, počet nakažených seniorů roste
KORONAVIROVÁ SITUACE V ČR
Koronavirus opět nabírá na síle a státu se stále nedaří ochránit lidi v seniorním věku – procento nakažených v této rizikové skupině významně roste. Na přelomu listopadu a prosince počet nakažených nejprve klesal, nyní statistiky ukazují více než 15procentní růst u osob nad 65 let. Dle čísel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) patří zařízení sociálních služeb k největším ohniskům koronaviru, od října se v nich nakazilo přes 17 tisíc lidí. Antigenní testování v domovech důchodců sice situaci trošku zlepšilo, ale to ni nemění na tom, že vláda zde zaspala, což vyústilo v šíření nákazy.
Kvůli celkovému nárůstu nakažených a vysokému indexu rizika protiepidemického systému PES se Česká republika v pátek přehoupla do čtvrtého stupně pohotovosti. A nadále má blízko k tomu nejhoršímu, pátému stupni – rizikové číslo je stejně jako v pátek na 76 bodech ze sta. Reprodukční číslo vzrostlo na 1,27. Podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů v pátek dosáhl 27,7 procenta, což je nejvíce od 14. listopadu.
Jako nejrizikovější údaj označil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek počty nově pozitivně diagnostikovaných seniorů ve věku nad 65 let, kteří se řadí do nejrizikovějších skupin. Na přelomu listopadu a prosince čísla nakažených seniorů klesala i o desítky procent, od začátku měsíce ale znovu začala nebezpečně stoupat. Průměrný záchyt mezi 3. a 9. prosincem činil 8,1 procent (798 případů), mezi 10. a 16. prosincem se zvýšil na 15,7 procent (923 případů).
Neveselá situace panuje i mezi seniory nad 75 let. U nich se podle prezentace zvýšil průměrný mezitýdenní záchyt nakažených o 8,7 procent. Rostoucí počty nakažených seniorů mají sloužit jako varovný prst. V kategorii nad 65 let totiž zhruba 30 procentům případů hrozí těžký průběh onemocnění.
V kombinaci s jednou nebo více komorbiditami to může vyústit v život ohrožující zdravotní komplikaci. V neposlední řadě je třeba připomenout, že pokud se nepodaří šíření koronaviru v rizikových skupinách včas zastavit, hrozí zahlcení již tak vyčerpaných nemocnic a zdravotníků.
Ještě v říjnu a v první polovině listopadu zařízení sociálních služeb, kam spadají i domovy důchodců, představovala nejčastější místa šíření. Od začátku října do 18. prosince se v nich nakazilo přes 17 tisíc nakažených. Od května je to téměř 20 tisíc nakažených.
Od 16. listopadu zde sice došlo k poklesu počtu ohnisek a nových případů díky zahájení antigenního testování, dle mnohých expertů přišlo ale opozděně.
Senioři v první vlně očkování, plán ale stále chybí
Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že by první, spíše exhibiční dodávka vakcín mohla do Česka dorazit už 26. prosince. V prvních týdnech by se proti covidu-19 měli očkovat zdravotníci, kteří pečují o těžké případy na covidových jednotkách. Do pondělního rána mají velké nemocnice ministerstvu nahlásit seznam zaměstnanců, kteří budou očkováni. Další prioritou jsou podle ministra domovy seniorů.
Prosincová zásilka očkovací látky od společností Pfizer a BioNTech ovšem nebude veliká, měla by obsahovat 9750 dávek. K úplné imunitě jsou ovšem třeba dvě dávky. Další zásilky přijdou až na jaře, navíc resort stále nepředstavil konkrétnější plán vakcinace obyvatelstva a výrazně zaostává za ostatními státy, což uznal i hlavní koordinátor očkovací strategie Zdeněk Blahuta.
Plán, která byl nedávno rozeslán poslancům, rovněž není dostatečně detailní – chybí v něm konkrétní podrobnosti k logistice či jakým způsobem chce vláda očkovat seniory s omezenou mobilitou, kteří se sami nemohou dostavit do očkovacího střediska.