Zařídil jsem sokolům 40 milionů, stěžuje si Babiš na pískot na sletu
XVI. Všesokolský slet
Zdá se, že Andrej Babiš nese vypískání své osoby na čtvrteční hlavní akci XVI. Všesokolského sletu poměrně nelibě. Postěžoval si, že Sokolu zařídil 40 milionů korun coby příspěvek na oslavy 100. výročí založení Československa, a také že žádal starostku České obce sokolské, aby jej při ceremoniálu nejmenovali. Na Facebook pak nechal vložit příspěvek, kde sice uznává, že na něj bylo pískáno, ale upozorňuje, že sklidil i potlesk.
„Když se projednával rozpočet na oslavy 100 let Československa, Sokol tam měl pět milionů. Já jsem zařídil, že to bylo 40,“ řekl pro Blesk zprávy premiér a předseda hnutí ANO. Zároveň také dodal, že si přál, aby při čtvrtečním slavnostním ceremoniálu před hlavní akcí v pražském Edenu nezaznělo jeho jméno. „Prosil jsem paní Moučkovou, aby mě nejmenovala. Ona říkala, že je to důležité,“ řekl Babiš pro Blesk.
Samotná starostka České obce sokolské si Babišovu přítomnost na akci pochvalovala. „Velmi pozitivní bylo, že sletu si všimla i naše politická reprezentace. Pan premiér strávil na sletu podstatnou část čtvrtečního odpoledne a celý večer,“ sdělila ČTK Moučková.
K pískotu se Babiš vyjádřil na svém facebookovém účtu během soboty. „Zachytil jsem, jak se moji hejtři včera radovali, že na mě v Edenu při hlavním programu XVI. Všesokolského sletu nějací lidi pískali. Jo, pískali. A jiní zase tleskali,“ napsal premiér. Jinak si ale dle svých slov na Facebooku akci užil.
„Hymnu jsem probrečela, když řekli, že je tady Babiš, tak ho stadion vypískal a když jsem pak proti hlavní tribuně pochodovala, o to víc jsem zpívala „Svoboda je svoboda, bez té nelze žít, tu nám nikdo neprodá o tu musíme se bít!“ napsala na twitteru jedna z přítomných cvičenek vystupující pod jménem Sall.
Důvodem kritiky je především fakt, že Babiš vyjednal podporu při nadcházejícím hlasování o důvěře jeho vlády s KSČM. Právě komunisté totiž stojí za rozpuštěním Sokola v roce 1956 a ještě dříve i za zatýkáním a perzekucí jeho členů. Sokolové totiž v roce 1948 při XI. Všesokolském sletu procházeli v průvodu kolem tribuny, na které byl tehdejší novopečený československý prezident – komunista Klement Gottwald. Při procházení kolem od něj na znamení vzdoru sokolové odvrátili tváře, což bylo spouštěčem následného zatýkání a potažmo i zrušení Sokola.
„Je Suis Sokol,“ podpořil pískot Kalousek
Pískot na Babiše okomentoval i jeden z jeho úhlavních politických rivalů – bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. Na svém twitterovém účtu složil Sokolům poklonu a nazval je „frajery a vlastenci“. „Je Suis Sokol…. I když jsem Orel,“ zakončil ve svém příspěvku Kalousek, čímž připomenul slavné heslo na podporu francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, který se stal terčem teroristického útoku.
Rád bych se poklonil Sokolům a jejich tradici. Jsou to frajeři a vlastenci. Na Velehradě se rozdával Babišův letáček, všichni brblali, ale nikdo nevystoupil a neřekl jasné slovo. Je Suis Sokol…. I když jsem Orel. https://t.co/vDM7IYAM02
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 5. července 2018
Hanba, Babiš, zaznělo ve Varech
Babiš se po XVI. Všesokolském sletu přesunul na filmový festival v Karlových Varech. Zde na něj bylo také pískáno již při příjezdu. „Babiš dorazil do Varů, hustě obklíčen muži v oblecích a přesto vidět tak, že lidi začali pískat a křičet hanba,“ napsala na Twitter mluvčí ODS Jana Havelková.
Babiš dorazil do Varů, hustě obklíčen muži v oblecích a přesto vidět tak, že lidi začali pískat a křičet hanba👍 #kviff2018
— Jana Havelková (@J_Havelkova) 6. července 2018
Následně se společeně se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým zúčastnil promítání slavného filmu Rain Man. Zde na něj před zahájením promítání někdo z publika zařval: „Hanba, Babiš!“ Tato slova byla v sále oceněna dlouhým potleskem.