Ztráta sluchu diplomatů na Kubě. I po roce vyšetřování jsou útoky záhadou

Neznámé onemocnění

Ztráta sluchu diplomatů na Kubě. I po roce vyšetřování jsou útoky záhadouNOVÉ
Americká ambasáda na Kubě Foto:


 

1
Svět
Sdílet:

Záhadné onemocnění amerických diplomatů na Kubě, které vedlo ke zhoršení vztahů obou zemí, doposud nemá jasné vysvětlení. Původní verze, podle které byli diplomaté cílem sofistikovaného útoku sonickou zbraní se postupně stává stále méně pravděpodobnou verzí události. Co se tedy před rokem na Kubě stalo, zůstává stále nejasné. Zprávu přinesl britský list The Guardian.

Kuba jakékoliv zapojení do tohoto incidentu odmítla, a zahájila své vlastní vyšetřování. Spojené státy dříve zvažovaly, že uzavřou své velvyslanectví na Kubě, nakonec pouze vypověděly z USA dva kubánské diplomaty.

Hlasité zvuky neznámého původu vedly u 24 amerických a několika kanadských diplomatů ke ztrátě sluchu, nebo ke zvonění v uších. Tyto příznaky nejprve vedly k podezření na sonický útoku. Vyšetřovatelé se však nyní k této verzi již příliš nepřiklánějí. Příčina nebo pachatel zůstává nadále neznámý.

Ošetřující lékaři zjistili, že diplomaté, kteří byli vystaveni doposud nevysvětleným zdravotním problémům, mají změny ve struktuře bílé hmoty mozkové. Právě to vede ke stále větší skepsi, že za zdravotními problémy stála sonická zbraň, jak se původně předpokládalo. Postižení mají například potíže s pamětí, rovnováhou nebo se zrakem a sluchem.

Z případu je však poněkud zmatena i americká lékařská obec, protože se tento případ jeví jako první svého druhu. Pro pacienty se tak musel vyvíjet zcela nový postup léčby. Ta se pro většinu zasažených naštěstí ukázala jako účinná, čtvrtina postižených však měla dlouhodobé následky, které u některých trvají dodnes. Lékaři nadále netuší, co a jak způsobilo u postižených změnu v bílé hmotě mozkové a jak to souvisí s původními symptomy. Také není jasné, zda všichni diplomaté utrpěli změny v bílé hmotě mozkové.

V reakci na incident zavedli Američané nové procedury. Diplomaté, kteří odjíždějí na Kubu se musí podrobit krevním testům a dalším vyšetřením. Zaměstnanci ambasády, kteří byli na Kubě zasaženi, jsou také monitorováni epidemiology.

Podle profesorky biomedicínského inženýrství z Kolumbijské univerzity Elisy Konofagouové se nikdy neprokázalo, že by zvukové vlny způsobovaly změny ve složení mozku. „Byla bych velmi překvapená,“ dodala. Podle Konofagouové se ultrazvuk k mozkovému vyšetření běžně používá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Útoky na Kubě jsou záhadou, diplomaté mají poškozený sluch, ale i mozek

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články