1 Pád lávky v Praze

Zbytky trojské lávky z Vltavy vytahovaly tanky

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Hasiči vytáhli z řeky zbytky trojské lávky, která se na začátku prosince zřítila do Vltavy. K dispozici měli speciální techniku, například dva vyprošťovací tanky, určené k manipulaci s těžkými břemeny. Ty dorazily kvůli zpoždění kolem poledne. Do Prahy je dopravili na speciálních podvalnících ze Zbiroha a z Hlučína. Z Jihlavy dorazily také dva tahače Tatra s řetězy, které se používají pro úvaz a tažení těžkých břemen.

Akce se účastnilo 17 hasičů, kteří po poledni začali s přípravnými pracemi. Bagry vyklidily zbytky mostu na břehu a nahrnuly tam zeminu, aby měly kde stát vyprošťovací tanky. Potápěči zatím k troskám připevnili řetězy. Poté hasiči zapojili techniku a lávku se jim z řeky podařilo vytáhnout v jednom kuse. Podle odhadu velitele zásahu Davida Kareše váží trosky lávky 80 až 100 tun.

Zhroucením lávky se zabývali rovněž pražští zastupitelé, opozice kvůli němu neúspěšně navrhla odvolání primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a jejího náměstka Petra Dolínka (ČSSD). Vedení města v předchozích dnech uvedlo, že plánuje po odstranění trosek zavést přívoz a následně postavit provizorní lávku. Institut plánování a rozvoje (IPR) zároveň vypracoval návrh změny územního plánu pro vybudování dvou nových lávek. Jedna bude na místě původní, druhá dále po proudu řeky. Policie by vyšetřování události na místě měla dokončit ještě tento týden, další prověřování se bude odehrávat na parkovišti u trojské betonárky, kam se trosky převáží.

Lávka se zřítila 2. prosince odpoledne, zraněni byli dva lidi zraněni těžce a dva lehce. Příčinu pádu vyšetřuje policie. Magistrát hlavního města Prahy přiznává, že lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem byla ve špatném stavu. Tvrdí ale, že stav nebyl havarijní a nic nenasvědčovalo tomu, že by objekt z roku 1984 měl spadnout.

V návaznosti na spadnutí přechodu pro pěší se řeší i stav podobných objektů po celé republice. Například Nymburk ve středu uzavřel lávku, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta. Podle prvotního zjištění policie má lávka pravděpodobně systémovou konstrukční chybu, při které dochází ke korozi předpínacích lan, uvedl tamní starosta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

U Trojského zámku se zřítila pěší lávka přes Vltavu. Čtyři zranění

Lávku v Troji monitorovala čidla každé dvě minuty. Nebezpečí nehlásila


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.