Ukončete naše zapojení v Sýrii, skandovali lidé v Teheránu

Nové téma protestů v Íránu

Ukončete naše zapojení v Sýrii, skandovali lidé v TeheránuNOVÉ
Hassan Rouhani Foto:

Foto: Shutterstock

2
Svět
Sdílet:

V uplynulém týdnu Íránem otřásly demonstrace motivované především nedostatkem pracovních míst a vysokými životními náklady. Na protestních akcích nicméně zazněl i odpor proti zapojení Íránu do války v Sýrii, píše agentura AP.

Demonstranti se vymezovali proti posílání mladých íránských mužů na smrt do války a obviňovali íránskou vládu z nesmyslného navyšování armádního rozpočtu, zatímco v zemi chybí pracovní místa a mnoho lidí žije v chudobě. „Opusťte Sýrii, soustřeďte se na nás!“ a „Smrt Hizballáhu“ byla jen některá z hesel, jež při demonstracích zazněla.

V Sýrii v roce 2011 také propukly protesty. Režim syrského prezidenta Bašára Asada je nicméně brutálně potlačil a země se následně ocitla v občanské válce. Rusko a Írán se přidaly na stranu svého spojence poté, co mnozí syrští vojáci odmítli na demonstranty vystřelit či dezertovali k opozici.

Íránská teokracie zapojení země do syrského konfliktu označila za náboženskou válku týkající se budoucnosti šíitského islámu a hájila se také snahou ubránit svatostánek vnučky proroka Mohameda v Damašku před sunnitskými radikály. Íránské zapojení mělo podle slov Teheránu rovněž přispět ke zničení americko-izraelského spiknutí v Sýrii.

Svou roli však sehrála i geopolitika. Zapojení Íránu je podle AP výhrůžkou Izraeli, který se Sýrií sousedí. Teherán navíc potřebuje, aby Damašek podporoval Hizballáh, což je libanonské radikální šíitské hnutí, které je de facto jedním z nejvýznamnějších vojenských prostředků Íránu na Blízkém východě.

V současné chvíli v Sýrii a v částech Iráku operují jak představitelé íránské armády, tak řada milicí kontrolovaných Teheránem. Spekuluje se také o tom, že Írán hájí své zájmy v Pásmu Gazy a podporuje šíitské rebely v Jemenu.

Po celém Íránu jsou na veřejných místech vyvěšeny transparenty vzdávající hold íránským vojákům, kteří zemřeli v syrské válce. Imámové tyto vojáky při pátečních modlitbách označují za „mučedníky“.

Kolik íránských vojáků přišlo v Sýrii o život, úřady oficiálně nezveřejnily. Vedoucí íránské nadace, jež pomáhá veteránům a rodinám pozůstalých, Mohammad Alí Šahídí, uvádí, že ve válce přišlo o život asi 2000 vojáků a členů šíitských milicí, ve kterých působili také například Afghánci.

Polooficiální tisková agentura Fars v listopadu informovala, že v syrském Búkamálu při boji s radikály z IS přišel o život íránský brigádní generál. V čele bitvy stál generálmajor Kásim Solejmání z íránské revoluční gardy. Pod jeho velením kromě revoluční gardy byli také bojovníci Hizballáhu, příslušníci koalice šíitských bojovníků, která se označuje jako lidové mobilizační síly (PMF) a syrští vojáci. Revoluční garda podle syrských povstalců v několika významných bitvách zastávala funkci Asadových ozbrojených sil.

Rozpočet íránské armády podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) každoročně činí více než 12 miliard dolarů. Další miliony dolarů jsou určeny na dotace a export do Sýrie, jejíž ekonomika je zničena válkou.

Protesty v Íránu propukly po zveřejnění rozpočtové návrhu prezidenta Hasana Rúháního. Dokument uvádí, že má být Íráncům snížena podpora, zatímco financování armády a náboženských institucí zůstane netknuto.

Čtěte také: Babiš navštívil Slovensko. S Ficem se shodli v odmítání kvót

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články