Prymula chce kombinovat chytrou karanténu s promořením. Lze nakazit až 70 procent, říká
Boj s koronavirem
Kombinace takzvané inteligentní karantény a řízené imunizace české populace. Tak nově vidí budoucnost boje s pandemií koronaviru náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V úterních Událostech, komentářích České televize se ohradil proti nařčením, že by zcela změnil strategii v potlačování šíření nákazy. „Já jsem změnil názor jen v tom, že populace která byla exponována tomu viru. tak jsem si myslel, že to může být maximálně 15 procent. Teď se ukazuje, že se dají nakazit podstatně větší celky, to znamená 50, 60 i 70 procent,“ prohlásil epidemiolog.
Prymula chce postupně uvolňovat celoplošná mimořádná opatření, aby se lidé v rozumné míře vystavili viru. Na systému chytré karantény pak bude vysledovat a ochránit rizikové skupiny populace, tedy starší a chronicky nemocné. „Je třeba si uvědomit, že celý ten proces je samozřejmě z určitého úhlu pohledu nezbytný, protože my nemůžeme ta plošná opatření beze zbytku držet několik mnoho měsíců,“ myslí si náměstek. „Nemůžeme tady držet lidi v nějakém zámku,“ dodal později.
Podle Prymuly nejde o nijak revoluční postup. Při rozvolnění vládních zákazů očekává, že se lidé postupně vrátí do práce a děti do škol. „Je logické, že budou exponováni více tomuto viru,“ přiznává. Podle něj tak dojde k nárůstu onemocnění, bude to však řízeným způsobem a takový nárůst by měl být velmi pozvolný, řekl. „To neznamená skokové promořování,“ uvedl epidemiolog. „Budeme tady mít chytrou karanténu, která to riziko bude minimalizovat. Ty koncepty budou fungovat dohromady,“ doplnil.
Současně je podle něj podstatné, aby se dále navyšoval počet testů. Dle Prymuly se nyní denně otestuje 8200 lidí, během dvou týdnů by se měly kapacity navýšit na 15 tisíc testů za den.
O změně vládní strategie se hovoří několik posledních dní. Premiér Andrej Babiš i Roman Prymula původně propagovali výhradně inteligentní karanténu, tedy trasování těch, s nimiž se nakažený setkal a jejich individuální izolaci. Náměstek ministra zdravotnictví se kvůli tomu dokonce stáhl z čela Ústředního krizového štábu a vzal si tento projekt na starost. Cílenou imunizaci nebo promořování Prymula zmínil tento týden, předseda vlády se k ní však postavil negativně. Nyní by tedy mělo jít o kombinaci obou přístupů.