Staronový poslanecký úkol. Rozhodnout o Babišovi s Faltýnkem
KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
V úterý budou poslanci mandátového a imunitního výboru opět projednávat žádost o vydání premiéra Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka (oba hnutí ANO) k trestnímu stíhání. Při minulém jednání si výbor pozval policistu Pavla Nevtípila a státního zástupce Jaroslava Šarocha – ti měli vyšetřování na starosti. Ani jeden z nich se ale v úterý ještě nedostaví.
Podle informací serveru Echo24 na jednání výboru nedorazí ani policista Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ti oba před výborem mluvili na konci srpna, když policie žádala o vydání obou poslanců poprvé. Podle všeho ještě neproběhly všechny formální kroky pro to, aby mohli na jednání promluvit.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Poslední krok byl, že výbor si vyžádal celý spis. Odpověď byla, že nám poskytnut nebude, že bude postupováno jako minule, že si jej můžeme přijít prostudovat. Proti tomu se bouřili poslanci hnutí ANO,“ uvedla pro server Echo24 poslankyně Miroslava Němcová (ODS), která je členkou výboru.
Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.
Policie o vydání Babiše a Faltýnka žádala už v minulém volebním období. Žádost zaslala sněmovně v srpnu a na začátku září dolní komora oba své členy ke stíhání vydala. Jenže na konci října hnutí ANO vyhrálo volby a Babiš a Faltýnek opět získali poslaneckou imunitu. Proto musela policie zažádat znovu novou sněmovnu.
Chtělo ANO ovládnout imunitní výbor?
Mandátový a imunitní výbor hraje ve vydávání poslanců velkou roli, právě jeho členové jako jediní mají možnost prostudovat žádost o vydání a také nahlédnout do celého spisu. Jednání výboru je neveřejné. Na základě doporučení mandátového a imunitního výboru se poté rozhodují další poslanci.
Hnutí ANO při jednání o uspořádání sněmovny usilovalo o to, aby se snížil počet členů tohoto výboru. Tím by mohlo výbor ovládnout a navíc by v něm neměly zastoupení menší strany.
Podle informací serveru Echo24 mělo během povolebních vyjednávání zaznít, že by hnutí ANO v mandátovém a imunitním výboru rádo vidělo jen 11 členů. Snížením počtu členů výboru by se do jisté míry oslabila role opozice a to nejen v případě, že by výbor nevedla. Strany totiž získávají počet zástupců poměrným systémem. Snížení počtu členů se nakonec hnutí ANO nepovedlo a odhlasoval se počet 19, při kterém bylo zaručeno, že zástupce v něm budou mít všechny strany.