1 Křetínského expanze

Bankéř Pigasse popírá, že chtěl prodat Křetínskému celý podíl v Le Mondu

NOVÉ

Témata: ,

Většinový spolumajitel deníku Le Monde bankéř Matthieu Pigasse chtěl podle pondělní zprávy listu Libération prodat českému investorovi Danielu Křetínskému celý svůj podíl. Francouzský investor to podle dnešní zprávy listu Le Monde popírá, s českým miliardářem prý exkluzivně jedná jen o převzetí menšinové části svého podílu, jak uvedl již minulý týden. 

Dnes se k záležitosti vyjádřil nový francouzský ministr kultury Franck Riester. Rozhlasové stanici France Inter řekl, že vlastnictví velkých francouzských tiskovin jako je Le Monde cizinci je závažnou otázkou a že se tématem bude v příštích dnech, týdnech a měsících zabývat.

Libération v článku s titulkem Podvádí Pigasse svůj Le Monde? napsal, že podle jeho informací se bankéř již v létě dohodl s Křetínským na předání celého svého podílu v prestižním francouzském deníku, včetně finančních podmínek. Dohoda měla společnost ohodnotit na 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Názor Pigasse údajně změnil až začátkem září na nátlak svých blízkých.

Na dotaz svého deníku akcionář uvedl, že „stále plně platí tisková zpráva ze 17. října“. V té se praví, že dohoda se týká menšinové účasti. V dnešním Pigassově vyjádření poskytnutém agentuře AFP stojí, že jeho „jediným záměrem vždy bylo a bude zachovat vyváženost a nezávislost skupiny Le Monde, k níž Daniel Křetínský bude moci užitečně přispět“.

Pigasse vlastní v tradičním francouzském listu spolu s partnerem Xavierem Nielem kontrolní podíl prostřednictvím holdingu Le Nouveau Monde. Minulý týden oznámil, že s Křetínským jedná o prodeji 40 až 49 procent akcií této společnosti.

Le Monde minulý týden napsal, že oficiální český zdroj mu potvrdil Křetínského konečný záměr „koupit Le Monde“. Podle pondělních informací listu Libération je oním zdrojem český premiér Andrej Babiš.

Křetínského firma Czech Media Invest (CMI) letos již koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardère Group, která vydává mimo jiné časopis Elle. Zaměstnanci deníku Le Monde a další francouzská média vyjadřují v souvislosti s prodejem zahraničnímu investorovi obavy o budoucnost a nezávislost prestižního listu.

Ten se sice vymanil ze ztrát, v poměru k obratu ale vytváří příliš nízký zisk. V uplynulém roce svým majitelům vydělal sedm milionů eur (181 milionů Kč) z obratu 321 milionů eur (8,3 miliardy Kč), napsal list Libération.

Čtěte také: Křetínského francouzská invaze: kupuje podíl v Le Monde

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.