Vláda tlačí na nošení respirátorů. Na trhu jsou i „mizerné“ kusy
RESPIRÁTORY
Kromě vládou „důrazně doporučované“ normy FFP2 lze na českém trhu narazit i na podvodné či ze zahraničí dovezené respirátory, které evropským normám neodpovídají. Prodejci je často nabízejí jako funkční ekvivalent, výrobky přitom prochází jiným testovacím procesem. Podle předsedy výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu Jiřího Kůse je tak třeba při nákupu respirátorů sledovat několik důležitých prvků.
Vláda zatím uvažuje o „důrazném doporučení“ nosit respirátory, pracuje však i na analýze, zda je možné uložit je v některých místech jako povinnost. Tu má v tomto týdnu vypracovat hlavní hygienička Jarmila Rážová. Nošení respirátorů by se mělo týkat například hromadné dopravy či obchodů.
Jakmile se o možnosti začalo mluvit, zaznamenali někteří prodejci zvýšený zájem o nákup respirátorů FFP2. „Zájem se ve středu zvedl výrazně, během tří hodin jsme na našem e-shopu prodali týdenní zásobu,“ řekl v minulém týdnu mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov. Kůs však varuje, že je na českém trhu spousta „mizerných“ ochranných pomůcek, které člověka před koronavirem příliš neochrání.
V řadě e-shopů, ale i běžných obchodů lze například zakoupit respirátory asijské normy KN95 či americké N95, ty však podle Kůse nejsou i přes deklarace prodejců ekvivalentem FFP2. Zásadním rozdílem je, že respirátory KN95 neprochází na rozdíl od FFP2 testem na průnik parafinového oleje. „(Ten) konkrétně v případě pandemie onemocnění COVID-19 podstatně lépe simuluje situaci záchytu kapének, a to včetně delšího časového intervalu, kdy respirátor při používání díky dýchání postupně vlhne,“ uvádí například manuál zpracovaný ve spolupráci expertů a ministerstva průmyslu. Podle Kůse má pak podobný problém i americká norma N95.
Naopak řada prodejců u respirátorů KN95 zdůrazňuje, že jde o ekvivalent FFP2 chránící proti koronaviru, někdy dokonce označují asijské respirátory vyloženě jako typ FFP2. Zákazníci by si tak podle Kůse měli při výběru všímat několika věcí. „V každém případě by se zákazník měl dívat na to, že na respirátoru musíte mít uveden typ FFP2, značku CE (výrobek splňuje požadavky pro trh EU – pozn. red.), za tím CE by měl být uveden číselný kód notifikované zkušebny, která to testovala a ještě je tam uvedena norma EN 149,“ řekl Kůs deníku Echo24. „Všechno, co je v prodeji, by mělo mít tady to označení. Jinak to prostě nekupovat,“ dodal.
Objevují se také snahy pravidla obcházet podvodem. Podle Kůse se v současnosti objevují například i české výrobky, které mají označení CE, i když podmínky nesplňují. Vyhýbat by se podle Kůse měli lidé i lacině vyhlížejícím respirátorům, které lákají nízkou cenou a mají například značku FFP2 pouze vyraženou na igelitovém obalu. „Člověk by si měl uvědomit, že si kupuje něco, co má opravdu chránit jeho zdraví,“ řekl Kůs. Právě cenu však vláda řeší jako problém, kvůli kterému je těžké zavádět povinnosti nosit respirátory. Pro řadu rodin by totiž náklady mohly být neúnosně velké.
Cena nejlevnějších jednorázových respirátorů se podle serveru Mall.cz pohybuje kolem třiceti korun, obdobné je to i na e-shopu Alza.cz. Podle šéfa analytiků společnosti Heureka.cz Michala Buzka jsou respirátory dostupné za ceny od jednotek po desítky korun za kus. Účinně je lze používat přibližně osm hodin. Podle analytiků by zavedení povinného nošení respirátorů FFP2 při jejich současných cenách znamenalo pro české domácnosti měsíční několikatisícové výdaje. Někteří hovoří o výdaji až 9000 korun měsíčně. Pětinu rodin by to podle nich mohlo uvrhnout do existenčních problémů. Jednou z možností je osvobodit respirátory od DPH, jako je tomu v Rakousku.