Zmatek. Přerušte očkování první dávkou, doporučilo ministerstvo. Blatný i Babiš to popřeli
ZASTAVENÍ OČKOVÁNÍ
Ministerstvo zdravotnictví způsobilo další komunikační zmatek. Odpoledne doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti covidu-19 první dávkou a pozastavit rezervace. Vyhodnotit situaci v konkrétním regionu musí primárně krajský koordinátor, uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Takovou informaci ale v České televizi popřel sám šéf resortu Jan Blatný (za ANO), podle kterého není nedostatek vakcín tak velký, aby došlo k přerušení vakcinace. Informaci popřel i premiér Andrej Babiš (ANO), který o žádném doporučení neví.
„Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů,“ uvedla odpoledne mluvčí na dotaz novinářů. Podle Peterové bylo rozhodnuto, že aplikace prvních dávek bude pozastavena v Praze a případně v dalších krajích, které nemají dostatek vakcíny.
Hodinu předtím mluvčí ministra Blatného: https://t.co/hYj7okcfEP pic.twitter.com/cbO2k53pUs
— František Lutonský (@FLutonsky) January 27, 2021
Poměrně překvapivě ale takový krok popřel ministr zdravotnictví Blatný. „Já si nemyslím, že by ministerstvo doporučilo přerušit vakcinaci. Já si nemyslím, že by nedostatek vakcín v ČR byl tak velký, že by se mělo přerušit očkování. Jen upozorňujeme na to, že termínů je méně,“ řekl v televizi s odvoláním na diskuzi s krajskými koordinátory, kteří upozorňují na nedostatek dávek. Proti tvrzení, že by přerušilo očkování, „by se skoro ohradil“.
K informaci se nepřihlásil ani premiér Andrej Babiš. Podle něj žádné doporučení o odkladu není, řekl portálu iDNES. „My samozřejmě máme 31 očkovacích center. To jsou příjemci vakcín od společnosti Pfizer a oni to dále předávají do dalších očkovacích míst. Tedy samozřejmě zvolily různou strategii,“ řekl Babiš. Podle něj je tak na každém kraji, jak a koho očkuje.
Na doporučení ministerstva ve středu upozornil Radiožurnál s odvoláním na středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN). Některé kraje, včetně středočeského, zrušily zarezervované termíny pro seniory, kteří se už k očkování zaregistrovali.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v neděli řekl, že naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. Blatný také řekl, že není důvod k tomu, aby si některé nemocnice schovávaly vakcíny do zásoby, když chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek na druhou dávku.
Vakcín je totiž nedostatek. Česká republika zakoupila původně nejvíc dávek vakcíny od firmy AstraZeneca, která dlouho působila jako favorit na nejdřívější schválení. Nyní se tak očkuje pouze látkami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Jejich dodávky však mají výpadky.
Firma Pfizer/BioNTech od minulého týdne zhruba o pětinu snížila počty dávek, které do Česka dodává. Chce výrobní kapacity navýšit, uzavírá smlouvy o využití jejich kapacit s dalšími farmaceutickými firmami. Omezení má trvat zhruba do poloviny února, pak firma dodávky vyrovná a v dalších měsících navýší.
Lednové dodávky proti původním plánům z vakcinančí strategie omezila na čtvrtinu také firma Moderna, v příštím měsíci ale dodá 110.000 dávek místo původně avizovaných 80.000. Kvůli úpravám složení chce dodávky zpočátku omezit i firma AstraZeneca, jejíž žádost o podmínečnou registaci pro užití ve státech EU bude Evropská léková agentura (EMA) projednávat v pátek.
Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace 222 450 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v úterý jich bylo přes 12 000. Druhou dávku, tedy ukončené očkování, má 17 622 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Nejvíc dávek vakcíny bylo naočkováno v Praze, zdravotníci jí tam podali téměř 60.000 dávek. Následuje Jihomoravský kraj se zhruba 30.000 dávkami a Moravskoslezský kraj s 24.000 dávkami. V šesti krajích jich bylo méně než 10.000, nejméně v Karlovarském kraji (3900). Kraje si stěžovaly na nespravedlivé rozdělování vakcíny, nyní už má podle ministerstva vycházet z počtu seniorů registrovaných k očkování a obyvatel nad 65 let.