Smršť kritiky Blatného neodradila. „Tabulky a žebříčky lidem stejně život nevrátí,“ trvá si na svém

MINISTR O KORONAVIRU

Smršť kritiky Blatného neodradila. „Tabulky a žebříčky lidem stejně život nevrátí,“ trvá si na svém
Jan Blatný během rozhovoru Foto: Printscreen ČT24
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ani smršť kritiky, která se na adresu ministra zdravotnictví Jana Blatného spustila kvůli jeho výroku o tom, že přímo na covid zemřela jen třetina z evidovaného počtu nakažených zemřelých, nezměnila jeho názor. „Nezpochybňuji, že zemřelo více lidí, než kdyby tady nebyl koronavirus. Nelíbí se mu ale neustálá snaha o tvrzení, kdo je nejhorší a kdo je nejlepší, neustálé srovnávání tabulek a žebříčků,“ uvedl v České televizi s tím, že je zhruba 60 procent případů úmrtí, u kterých kromě koronaviru je také nějaká jiná diagnóza. Řekl také, že svědomí má čisté, problémem je stále neakceptování vládních nařízení.

Blatný ve sněmovně v minulém týdnu uvedl, že je problematické vykazování mrtvých, tedy to, zda lidé zemřeli na covid, nebo s covidem. „Je tady zvýšený počet mrtvých, kteří by nezemřeli, kdyby nebyla epidemie. Jak výrazně zvýšené tyto počty jsou, ale podle Blatného zatím není jasné. Důvodem je potřebná delší doba pro shromažďování dat. „Vždy musíte nakonec určit, co je zásadní příčinou smrti. Možností bývá hodně a je tam zhruba 60 procent případů, u kterých kromě koronaviru je také nějaká jiná diagnóza,“ vyjádřil se.

„Nelíbí se mi ta neustálá snaha o tvrzení, kdo je nejhorší a kdo je nejlepší, neustálé srovnávání tabulek a žebříčků. Ono to stejně těm lidem život nevrátí. Je tady zásadně zvýšený počet mrtvých, jak moc zvýšený, ale budeme vědět, až se to všechno spočítá. Myslím si ale, že zjistíme, že jsou na tom všechny země velmi podobně,“ odmítl Blatný, že by Česká republika pandemii oproti ostatním státům nezvládala.

Blatný také uvedl, že zákazy a nařízení nemohou dlouhodobě fungovat. „Myslím si, že to, že budete něco lidem stále zakazovat, není to dlouhodobá cesta. Můžete to udělat jednou, můžete to udělat podruhé, ale pak musíte věřit, že lidé budou ta nařízení nějak respektovat,“ vyjádřil se Blatný k tomu, zda nebyla chyba, že začal pátý, tedy nejtvrdší stupeň opatření, platit až od 27. prosince, zatímco předtím se během svátků lidé a rodiny ve velkém setkávali. „Já mám svědomí čisté, ten apel měl nahradit zákaz,“ uvedl ministr. „Ono se ale děje to, že lidé to porušují, protože už to trvá moc dlouho, já jim rozumím,“ dodal.

Ministr hájil také několik personálních odchodů z ministerstva zdravotnictví. Kvůli neshodám s Blatným včera oznámil odchod i náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. Podle Blatného změny vyplývají z toho, že resort nebyl postaven na krizové řízení, nyní je ale změna řízení nutná. „To nemůže člověk dělat sám a z toho mohou plynout některé personální změny,“ uvedl s tím, že takové řízení je pro lidi nesmírně zatěžující a mnozí při vstupu do svých funkcí nevěděli, do jaké situace se dostanou.

Co se týče očkování, podle Blatného by proočkování 60 až 70 procent populace mohlo nastat koncem léta. „Pokud půjde vakcinace dobře, všichni zájemci by mohli být naočkováni do konce podzimu,“ řekl ministr s tím, že to je však ten optimističtější scénář.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články