Internet zavalily Landovy falešné výzvy k očkování. Se satirou je zpěvák smířený.

LANDOVY FALEŠNÉ CITÁTY

Internet zavalily Landovy falešné výzvy k očkování. Se satirou je zpěvák smířený.
Zpěvák a aktivista Daniel Landa. Foto: Shutterstock
2
Domov

Jakub Fujáček

Sociální sítě zaplavily výzvy k očkování. Málokoho by to překvapilo, pokud by jejich autorství nebylo připisováno zpěváku Danielu Landovi a dalším osobnostem, kteří se k očkování proti covidu staví dlouhodobě velice rezervovaně. Zpěvák však svůj postoj k vakcinaci nezměnil, jak by se mohlo zdát, vše je dílem internetových trollů, kteří se rozhodli si z Landy a jeho fanoušků vystřelit. Landovi vadí, že jeho citáty vydávají za pravé, ale satiře prý rozumí a právní cestou se zatím bránit nechce.

Na sociálních sítích se v posledních dnech objevil nespočet falešných citátů, které přisuzují známým osobnostem, jež se tradičně staví na odpor proti povinnému očkování, překvapivé výroky. Aktéry těchto citátů se stal především zpěvák Daniel Landa, herec Jaroslav Dušek nebo bývalý poslanec Lubomír Volný.

Největší pozornost byla věnována právě Landovi, který v poslední době vystupuje velmi aktivně a před nedávnem vyzýval své stoupence, aby zahltili hygienické stanice svými dotazy. Landa je také mimo jiné tváří iniciativy Zlatý špendlík, která kritizuje povinné očkování a většinu koronavirových restrikcí. Na obrázcích, které se šířily internetem rychlostí viru, „vyzýval“ například Landa národ k očkování nebo hovořil o tom, že se nechal naočkovat, protože vakcína je „jedinou bezpečnou a spolehlivou cestou“.

Landa poté v reakci uvedl, že jeho názory jsou dlouhodobě známé. Nechce být nicméně spojován s pojmem „antivaxer“, je to podle něj zavádějící. „Volám po svobodě a velmi mi vadí nátlak, vydírání a lživá reklama. Očkování je ale každého soukromá věc,“ sdělil deníku Echo24. Říká, že je na každém, aby si zjistil o očkování všechny dostupné informace. Že si z něho lidé utahují, mu nevadí, nesmí ale podle něj jít o lži a pomluvy.

Daniel Landa jako oficiální tvář očkovací kampaně.
Daniel Landa jako oficiální tvář očkovací kampaně. Foto: Facebook Kateřiny Řežábkové

„Pomlouvat se nenechám“

„Memy ani satira mi nevadí, vadí mi ale, když nějaký profil tvrdí, že je to pravda, protože se mnou právě mluvil. To už je lež a pomluva. Bránit se zatím nebudu, protože jde o falešné profily, jak jsme zjistili, ale pokud někdo konkrétní, a tak to zprvu vypadalo, bude lživě tvrdit, že se mnou právě hovořil, bránit se budu, pomlouvat se nenechám. V tom je celá podstata,“ uvedl Landa.

U soudu by žaloba úspěch zřejmě neměla

Podle advokáta Tomáše Sokola by měla případná žaloba v obdobných případech jen velmi malou šanci na úspěch. „Pokud někdo vstoupí do veřejného prostoru a tam se nějakým způsobem vyjadřuje, tak musí počítat s tím, že přijde kritika, a ta kritika může být jízlivá, ironická a tak dále,“ vysvětlil pro Echo24 Sokol s tím, že obdobné případy už soud v minulosti řešil v případě politiků. Pro soud by podle něj totiž bylo důležité, v jakém kontextu byly citáty zveřejněny.

„Je to potřeba vnímat v daném kontextu. V Ústavě nebo Listině základních práv a svobod máte na jedné straně právo na soukromí, čest, důstojnost a na druhé straně právo na svobodu slova. A Ústavní soud, který je v tomto směru nejvyšší, vždy říká, že každý případ je třeba posuzovat individuálně z hlediska toho, jaký zájem je silnější. A jedním z těch kritérií pro posouzení je také to, jakým způsobem se ten člověk choval dříve, nebo v době, která tomu předcházela,“ vysvětluje Sokol.

Jiná situace by podle něj nastala ve chvíli, kdy by šlo o lživé citace ve smyslu toho, že někdo „hlásá genocidu, rasovou nenávist“ a podobně. „Ti, kteří se chtějí nechat očkovat nejsou zločinci, být očkován nesnižuje lidskou důstojnost, to znamená, že ani, když někomu, kdo je odpůrcem očkování, přilepím nálepku milovníka očkování, tak ho tím nemohu poškodit,“ míní.