„Výpověď o dnešní politice a covidu.“ Daniel Landa představí nové album Minový pole v 02 aréně
NOVÉ ALBUM PO 8 LETECH
Skladatel, textař a zpěvák Daniel Landa po osmi letech, které uplynuly od vydání jeho předchozí desky Žito, natočil novinku s názvem Minový pole. Přál by si, aby lidé jeho desku s deseti písněmi poslouchali "po staru" od začátku až do konce. Nové skladby představí živě 4. listopadu na koncertu v pražské O2 areně.
"To album je vlastně ucelená výpověď o tom, jak se cítím, jak vnímám svět, o tom, jak vnímám jeho rizika nebo úskalí. A to formou písní, které patří k sobě. Je to hudební knížečka," uvedl Landa.
Ve skladbách jako Anička Malinová se Landa vrací do historie podobně jako na albu Pozdrav z fronty, Blanický manifest je protestsong z období jeho vystupování proti přijetí novely pandemického zákona a pohled na dnešní politiku se odráží například v textu titulní písně Minový pole. "Novou nahrávkou jsem se vyjádřil k současné situaci, ale není to prvoplánové, písně budou aktuální i po letech. Když se ukazuje prstem na nějakou konkrétní věc, skladba časem ztrácí náboj," míní.
V písni Domnělý spasitel zaznějí citace z muzikálu Krysař, který letos v lednu oslavil v pražském Divadle Kalich 2000. reprízu od premiéry v roce 1996. Před třemi lety Landa převzal ocenění za 150.000 prodaných nosičů s hudbou z tohoto muzikálu. "Věřil jsem, že to bude úspěšné představení, ale míra ohlasu je fascinující. V šestadvaceti letech napíšeš muzikál a ve čtyřiapadesáti se jdeš podívat na dvoutisící reprízu... Nechápu, že jsem byl schopný napsat takovou věc. To se prostě přihodilo," uvedl Landa.
Turné k albu Minový pole Landa neplánuje, ale 4. listopadu vystoupí na velkém koncertu v pražské O2 areně. "Do programu zařadíme i písně z nového alba. Ty doplní staré 'fláky', abychom si užili celou moji hudební dráhu," řekl. Uvedl, že to bude jeho jediné letošní vystoupení v České republice a dosud jeho největší halový koncert.
Všechno se Landovi v poslední době nepodařilo, například různé plánované "kejkle", jako byla výhra v zápase v thajském boxu proti profesionálovi nebo pokus dostat fotbalisty Sigmy Olomouc do finále Ligy mistrů, ze kterých měl vzniknout filmový dokument. "Šlo o to pokusit se dosáhnout věcí, které převyšují tvé možnosti, projít si nějakým příběhem a natočit to. Projekt skončil, ale byl výborný, jenom realizace toho záměru byla horší," uvedl Landa.
Média v poslední době v souvislosti se čtyřiapadesátiletým Landou píšou o firmě Žito 44 a o tom, že firma, v níž má většinový podíl, dluží téměř 1,3 milionu korun na daních. "Já tuhle mnoho let nefunkční firmu neřídil. Veškeré finance a management tehdy řídil pan Jiří Jurtin, já měl na starost výhradně uměleckou a sportovní stránku projektů," uvedl Landa. Dodal, že osobně žádné peníze nikomu nedluží. "Ze všech svých probíhajících aktivit řádně platím nemalé daně," řekl.
Landa svoji hudební dráhu započal v kontroverzní skinheadské skupině Orlík, která se po vydání druhého alba v roce 1991 rozešla. Od té doby vystupuje jako sólový umělec. Jako muzikálový autor debutoval s Krysařem, k jeho dalším úspěšným muzikálům patří Touha a Tajemství. Absolvent pražské konzervatoře v hudebně-dramatickém oboru si zahrál například ve filmech Černí baroni a Proč?. Ztvárnil také postavu Emanuela Moravce v díle Den po Mnichovu televizního cyklu České století.