2 Útok v Afghánistánu

Sebevrah odpálil bombu u vládní budovy v Kábulu, poté do ní vtrhli ozbrojenci. Čtyři desítky mrtvých

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Pondělní ozbrojený útok na vládní čtvrť v afghánské metropoli Kábulu si vyžádal nejméně 43 mrtvých, uvedlo dnes tamní ministerstvo zdravotnictví. Dalších deset lidí bylo zraněno, upřesnila jeho mluvčí dřívější odhady. Byl to tak jeden z nejkrvavějších atentátů v hlavním městě Afghánistánu od začátku roku. Přichází poté, co se začala šířit oficiálně nepotvrzená informace, že ze země se chystá stáhnout polovina z tam přítomných 14.000 amerických vojáků.

Ozbrojenci v pondělí napadli komplex budov, kde sídlí afghánské ministerstvo veřejných prací a ministerstvo práce a sociálních věcí. Zhruba sedm hodin v nich drželi asi 350 rukojmí. Většina mrtvých jsou civilisté a k útoku se zatím nikdo nepřihlásil, uvedla agentura AFP.

Podle přítomných novinářů se z místa ozývaly četné výbuchy a nad komplexem, nad nímž létaly dvě vojenské helikoptéry, se vznášel velký černý dým. Afghánské bezpečnostní složky tři ze čtyř útočníků zabili, čtvrtý sebevražedný atentátník zahynul sám v autě, v němž byla umístěna bomba a které útok odstartovalo.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podobné akce ale mívají na svědomí radikálové z islamistického hnutí Tálibán nebo ozbrojenci z místní odnože Islámského státu. Povstalecké hnutí Tálibán bojuje proti afghánské vládě a mezinárodním jednotkám od konce roku 2001, kdy jeho vládu svrhla americká invaze.

Útoky rebelů v přísně střežené metropoli jsou méně časté než kupříkladu na neklidném jihu Afghánistánu, ale stávají se. Jde zpravidla o sofistikované akce, do nichž je zapojen větší počet útočníků. Pondělní útok je letos v afghánském hlavním městě již 22., dohromady při nich v tomto roce přišlo o život více než 500 lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tvrdý trest. „Macho“ moderátor nesmí feministkám skákat do řeči

Obětí vlny tsunami v Indonésii je už 373, další se pohřešují


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.