Babiš se vysmál Macronovi. Jeho návrh na „obrodu EU“ je podle českého premiéra mimo realitu

Macronova vize Evropy

Babiš se vysmál Macronovi. Jeho návrh na „obrodu EU“ je podle českého premiéra mimo realituNOVÉ
Emmanuel Macron Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět

vt Echo24

Špičky Evropské unie a vlády Belgie či Finska v úterý vyjádřily podporu vizi Evropy, jak ji předestřel francouzský prezident Emmanuel Macron v textu otištěném v denících ve všech 28 členských zemích Evropské unie. Mluvčí německé vlády zdůraznil, že je důležité, aby proevropské síly představily své myšlenky před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Podle českého premiéra Andreje Babiše je Macronův návrh mimo realitu.

Text, který je v plném českém znění k přečtení v našem článku zde, obsahuje mimo jiné návrh na vznik evropského azylového úřadu či klimatické banky a také varuje, že „ještě nikdy nebyla Evropa v takovém ohrožení“. V té souvislosti připomněl brexit i uzavírání se do nacionalismu.

Za líbivě prezentované, ale „úplně mimo realitu“ označil Macronovy návrhy český premiér Babiš. „Už jsem vypozoroval, že když Francie říká více Evropy, myslí tím ve skutečnosti více Francie,“ řekl Babiš serveru Parlamentní listy. Dodal, že unie se musí vrátit ke svým kořenům a v první řadě se soustředit na dokončení společného trhu, odstranění ekonomických bariér a řešení bezpečnostní situace.

I v samotné Francii Macron naráží na skepsi. „Je teď naprosto osamocen se svými plány federální Evropy, evropské obrody, zatímco všechny národy Evropy chtějí získat zpět svou moc, svou národní suverenitu,“ řekl lídr kandidátky francouzského krajně pravicového Národního sdružení Jordan Bardella.

Čtěte také: Macronova vize Evropy – Za evropskou renesanci. V plném znění, česky

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v úterý podle mluvčí jeho úřadu uvítal „Macronův důležitý příspěvek do evropské debaty“. Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval před nebezpečím nepřátelského vměšování do květnových eurovoleb ze zahraničí a také on vyzval k urychlenému zahájení obrody Evropy. Řekl, že plně podporuje způsob myšlení o Evropě prezentovaný Macronem.

„Německá vláda podporuje angažovanou diskusi o směřování Evropské unie,“ řekl k tomu v úterý mluvčí německé vlády, který podle agentury Reuters odmítl sdělit další podrobnosti. Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová přitom na Twitteru francouzskému prezidentovi za jeho iniciativu poděkovala s tím, že Evropa se musí sjednotit a posílit.

Spolupředseda protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland naopak tvrdí, že Macronovy návrhy by nakonec vedly k větší byrokracii a dalšímu omezování svobody členských států. Kromě toho podotkl, že „čím větší problémy má Francie, tím více Macron hraje světového státníka“.

Sdílný byl na Twitteru belgický premiér Charles Michel. Výslovně napsal že návrhy podporuje, konkrétně pak evropskou minimální mzdu, investice do ochrany klimatu, zřízení evropské Rady bezpečnosti a obrany i myšlenku vícerychlostní Evropy. Podle agentury Belga pak Michel vyjádřil naději v Evropu, „která chrání svobodu a demokracii“.

Finský premiér Juha Sipilä nabídl podporu Macronovým výzvám k posílení bezpečnosti, udržitelnému růstu a ambiciózní klimatické politice. Sipilä dodal, že lidé potřebují EU, „která je schopná činit rozhodnutí a uskutečňovat je“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Revize Schengenu i evropský azylový úřad. Macron představil svou vizi Evropy

Kalouskův protinávrh k Schillerové: snížení zdravotního pojištění zaměstnancům