Střelba v Lutychu se vyšetřuje jako terorismus. Útočník na propustce zastřelil dvě policistky a civilistu

Střelba v Lutychu

Střelba v Lutychu se vyšetřuje jako terorismus. Útočník na propustce zastřelil dvě policistky a civilistuAKTUALIZUJEME
Střelba v Lutychu se vyšetřuje jako terorismus. Útočník zastřelil dva policisty a civilistu Foto:

FOTO: Reuters

4
Svět
Echo24
Sdílet:

Dvě policistky a civilistu zabil v úterý v Belgii muž, který měl jednodenní propustku z vězení. V centru města Lutych pak utekl do nedaleké školy, kde vzal jako rukojmí uklízečku. Krátce nato ho zásahová jednotka zastřelila. Případ převzala belgická federální prokuratura, která se zabývá terorismem.

Vyšetřovatelé nyní dodatečně zjišťují, zda 36letý pachatel, odsouzený za drobnou kriminalitu, konvertoval k islámu a radikalizoval se při pobytu ve vězení. Úřad netají obavy, aby se podobný jev nerozšiřoval. Poměr muslimů mezi odsouzenci za pouliční kriminalitu je v zemi poměrně vysoký.

Podle prokuratury muž ozbrojený nožem zezadu napadl dvě policistky, které pak zastřelil jejich vlastní zbraní. Přitom zabil i dvaadvacetiletého muže v nedalekém autě. „Případ se vyšetřuje jako teroristický čin, převzala ho federální prokuratura,“ uvedl její zástupce na tiskové konferenci.

Podle belgických médií útočil Belgičan, který byl ve výkonu trestu mimo jiné za obchod s drogami. Podle sdělovacích prostředků nebyl dosud vyšetřován kvůli podezření z podpory radikálního islámu.

List La Libre Belgique také uvedl, že útočník před činem křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký), což ale úřady zatím nepotvrdily.

Tragická událost se stala podle belgické televize RTL kolem 10:30 SELČ. Po napadení policistek se útočník schoval v blízké střední škole, kde vzal jako rukojmí uklízečku. Školáci byli před zásahem policejního komanda evakuováni do bezpečí. Krátce po jedenácté hodině policie informovala, že útočník byl zneškodněn.

Guvernér provincie Lutych později na twitteru uvedl, že rukojmí i studenti jsou v pořádku. Nikdo z nich podle něj nebyl zraněn.

Belgické krizové centrum agentuře AP sdělilo, že situace v Lutychu je zcela pod kontrolou a že není důvod zvyšovat stupeň ohrožení terorismem. Belgický premiér Charles Michel kondoloval příbuzným obětí.

Belgický ministr vnitra na Twitteru vyjádřil lítost nad činem. „V našich myšlenkách jsme s oběťmi tohoto hrozného činu. Snažíme se zjistit, co přesně se stalo.“

Podobný útok už zde byl

Belgické město Lutych, které má zhruba 200 000 obyvatel, zažilo podobný útok střelce v roce 2011. Tehdy útočník střílel a házel granáty na lidi na ulici, kde čtyři lidi zabil a stovku dalších zranil. Pak spáchal sebevraždu.

Šlo o 33letého Nordine Amraniho, který byl před tím stíhán i kvůli obchodu s drogami a zbraněmi. Amrani, oblečený do maskáčů, vylezl na střechu malého pekařství a začal odtud házet granáty na nedalekou autobusovou zastávku a pak zahájil palbu z pistole a samopalu. Střílel bez rozmyšlení po okolí, v jednu chvíli ostřeloval svým kalašnikovem projíždějící linkový autobus. V obklíčení policisty se nakonec střelil do hlavy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články