Guaidó vyzval k pochodu na prezidentský palác v Caracasu

vůdce opozice mobilizuje

Guaidó vyzval k pochodu na prezidentský palác v CaracasuNOVÉ 1
Svět

Echo24

Lídr venezuelské opozice a prozatímní prezident Juan Guaidó v sobotu začal obyvatele mobilizovat k pochodu na prezidentský palác v Caracasu. Datum akce neuvedl. Před tisícovkami přívrženců ve městě Valencie v severním státě Carabobo však prohlásil, že začíná nová etapa opozičního hnutí.

"Půjdeme k Miraflores (prezidentskému paláci) a budeme žádat zpět to, co národu patří," prohlásil 35letý politik, který se považuje za prozatímního prezidenta Venezuely. Slíbil, že navštíví co nejvíce venezuelských států. Dnes se konaly manifestace na jeho podporu v různých městech jihoamerické země.

V rámci "Operace svoboda" Guaidó na twitteru vyzval obyvatelstvo, aby se organizovalo ve výborech. Opoziční vůdce tak doufá, že jeho několik týdnů trvající mocenský souboj s prezidentem Nicolásem Madurem se dá opět do pohybu, napsala agentura DPA.

Guaidó se nechal 23. ledna prohlásit prozatímním prezidentem. Maduro je podle něj hlavou státu neoprávněně, protože jeho loňské znovuzvolení neodpovídalo demokratickým standardům.

Venezuela je kromě toho v hluboké ekonomické krizi a autoritářská vláda odmítá humanitární pomoc, kterou označuje za americkou intervenci.

Čtěte také: ODS nesnesla rebela. Názory nezměním, hlásí Klaus ml. po vyhazovu