Proti rozpínavosti Babiše. Mantinely demokracie chce hlídat i šéf ČT Dvořák

Výzva pro vládu i opozici

Proti rozpínavosti Babiše. Mantinely demokracie chce hlídat i šéf ČT DvořákNOVÉ
Proti rozpínavosti Babiše. Mantinely demokracie chce hlídat i šéf ČT Dvořák Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

tp Echo24

Proti překračování „mantinelů demokracie“ se ve výzvě parlamentním stranám a i vládě Andreje Babiše (ANO) vyslovilo několik desítek známých osobností. Mezi nimi je uveden ředitel České televize Petr Dvořák, šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, astronom Jiří Grygar, biskup Václav Malý, ústavní právník Marek Antoš nebo herec Tomáš Hanák. Signatáři vyzývají politiky k dodržování zásad, které podle nich odpovědná vláda nesmí porušit. Vláda bez důvěry by podle nich měla vládnout jen nezbytně dlouhou dobu. Jde o aktivitu platformy Rekonstrukce státu.

Pod výzvou je zatím podepsáno 570 občanů, z toho několik desítek veřejně známých osobností – politiků, umělců i vědců. Přihlášení se k uvedeným zásadám by podle Rekonstrukce státu mělo čelit „snahám o oslabení řádné dělby moci a základních demokratických a ústavních principů“.

První zásadou je, že „vláda nečiní žádné kroky, jež by ovlivnily nezávislé vyšetřování případů orgány činnými v trestním řízení.“ Hned za ní následují zásady, že ministři nebudou ovlivňovat nestrannost Finanční správy či bez závažných důvodů odvolávat Nejvyššího státního zástupce. 

Významnou součástí seznamu je nárok nezasahovat do nezávislosti veřejnoprávních médií, který podpořil i ředitel České televize Petr Dvořák. Jeho podpis pod výzvou potvrdila serveru Echo24 tisková mluvčí ČT Karolína Blinková.

„Vláda zachovává veřejnoprávní média a neprosazuje změnu jejich právního postavení, směřující k jejich větší podřízenosti výkonné moci,“ uvádí se mezi body seznamu.

Výzvu Rekonstrukce státu mj. podepsali dokumentaristka Olga Sommerová, textař a neúspěšný kandidát na prezidenta Michal Horáček, filosof a pedagog Jan Sokol, architekt David Vávra, sociolog Lukáš Linek, kněz a přírodovědec Marek Vácha, programová ředitelka Greenpeace Michaela Ledererová, spisovatelka Petra Hůlová, režisér a producent Fero Fenič, politolog Milan Znoj nebo literární historik Martin C. Putna. 

„Mantinely demokracie teď budeme předkládat politikům, stranám a především vládě a budeme chtít, aby se k jejich dodržování přihlásili,“ uvádí Rekonstrukce státu na svých webových stránkách.

Rekonstrukce státu byla v minulosti kritizovaná, že se nevyjadřuje ke kauzám šéfa ANO Andreje Babiše.

Čtěte také: Zabývat se Babišem není naše role, tvrdí Rekonstrukce státu

Dvojí metr bojovníků s korupcí. Ohledně Babiše mlčí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.