Příběh šikanovaného školáka, který se bojí jít na oběd, vidělo 19 milionů lidí

Příběh šikanovaného školáka, který se bojí jít na oběd, vidělo 19 milionů lidíNOVÉ
Příběh plačícího školáka, který se kvůli šikaně bojí jít na oběd, vidělo 19 milionů lidí Foto:

FOTO: Reprofoto Facebook Kimberly Jones

Svět

Šikana ve škole

tp Echo24

Znepokojující video, ve kterém si Američan Keaton Jones stěžuje na šikanu ve škole, obletělo během pár dní svět sociálních sítí. Od pátku ho zhlédlo 19 milionů lidí. Mnozí z nich vyjádřili Jonesovi podporu. Jeho otevřenost a statečnost ocenili i celebrity včetně dětské herečky Millie Bobby Brown nebo rappera Snoop Dogga. Později ale vyšly najevo nové informace o Keatonově rodině, na něž upozornil například Daily Mail a celebrity podporu stáhli. 

Na záběrech z auta, které natočila na mobil jeho matka, Jones popisuje šikanu, které je ve škole vystaven. „Dělají si legraci z mého nosu. Říkají mi, že jsem ošklivý. Říkají, že nemám žádné přátele,“ svěřuje se Keaton a rozpláče se. Stěžuje si také na šikanování během školního oběda, kdy na něj prý spolužáci lijí mléko a dávají mu do oblečení šunku. Přesto však školák sledující vyzývá k tomu, aby byli stateční, pokud budou v podobné situaci.

Keatonova matka Kimberly Jonesová nahrála video na facebook v pátek s komentářem, že vyzvedává svého syna předčasně ze školy, protože se bojí jít na oběd. Nahrát video byl prý jeho nápad. „Promluvte si se svými dětmi… Všichni víme, jaké to je chtít zapadnout, ale jen pár vybraných lidí ví, jaké to doopravdy je nepatřit nikam,“ napsala.

Brzy začalo video žít svým vlastním životem. Desítky, potom stovky, a pak tisíce lidí sdílely Jonesův post na facebooku a poté na twitteru, což vedlo k více než 19 milionům zhlédnutí za pouhé dva dny, uvedl server The Independent. Mezi sdílejícími byli sportovci i veřejně známé osobnosti.

Dětská hvězda Millie Bobby Brown ze seriálu Stranger Things na twitteru uvedla, že stojí za šikanovaným chlapcem. „Chci být tvou kamarádkou (ale pouze vážně), jsi zatraceně úžasný,“ napsala.

Rapper Snoop Dogg zase na Instagramu napsal, že v něm má Keaton „přítele na celý život“.

Přestože mnoho lidí na sociálních sítích uvedlo, že Keaton navštěvoval buď základní nebo střední školu v americkém státě Tennessee, server Washington Post Keatonův věk ani školu zatím nepotvrdil a ani členové jeho rodiny zatím nereagovali na nedělní žádosti o rozhovory.

Keatonova matka a sestra veřejně uvedly, že byly překvapeny množstvím nabídek pomoci a nebyly tak schopné individuálně reagovat na tisíce zpráv, které dostaly.

Nové informace o Keatonově matce

O týden později ale kauza nabrala úplně jiný směr. Na sociálních sítích začaly kolovat fotografie, kde je matka Keatona Jonese zachycena společně s dalšími členy rodiny, jak mává vlajkou Konfederace, která byla za občanské války pro zachování otrokářského systému. Fotky z Facebooku jako první sdílel aktivista Tariq Nasheed s popiskem, že Keatonova matka je možná rasistka. Příspěvek začaly sdílet desítky tisíc lidí a na sociálních sítích se vedou se diskuze o tom, že proti nenávisti „bojuje“ někdo, kdo ji sám podporuje. 

„Jediné dvě fotky na planetě, kde jsem kdekoliv poblíž vlajky Konfederace,“ řekla Keatonova matka CBS News s tím, že příspěvky měly být ironické a vtipné, ale neznamenají, že je rasistka. „Většinu života jsem byla šikanovaná a odsuzovaná, protože nejsem rasistka,“ dodala. 

Kromě toho se objevily fotky Keatonova otce Shawna Whita, kde stojí vedle muže s vytetovanou svastikou. „Jeho vlastní tetování znamenají „čistou rasu“ a „bílou hrdost“,“ uvedl server The Independent.

Daily Mail popsal horrorové dětství Keatona Jonese. Viníkem ale nebyli spolužáci, ale především jeho agresivní otec neonacista, který mu mimo jiný vyhrožoval zastřelením.

Čtěte také: Šikana funkcionářů? Senátoři ženou „majetkový striptýz“ k Ústavnímu soudu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.