1 Sněm pražského ANO

Stuchlík by chtěl do předsednictva ANO. V Praze narazil už podruhé

, , NOVÉ

Témata: ,

Neúspěšný kandidát vládního ANO na primátora Petr Stuchlík vyzval pražské členy hnutí, aby jej nominovali do celorepublikového předsednictva hnutí, to se ale nestalo. Předseda pražského ANO Jan Říčař uvedl, že ho pražský sněm nominovat nemohl, protože zatím předsednictvo nepotvrdilo jeho členství. Posoudit by jej mělo 22. ledna. Stuchlík může být ještě nominován předsednictvem nebo i přímo na celostátním sněmu, který se bude konat v polovině února.

Petra Stuchlíka vyslalo ANO jako lídra kandidátky a kandidáta na primátora do podzimního boje o pražský magistrát. ANO ale v Praze skončilo až páté a do sestavování pražské koalice se nezapojilo. Stuchlík neuspěl ani v rámci vlastní kandidátky. Získal méně preferenčních hlasů než bývalý ministr financí Ivan Pilný a poslanec za ANO Patrik Nacher, který měl přitom původně kandidátku v Praze vést. 

Že chce Stuchlík do předsednictva hnutí, oznámil pražským členům v dopise, který má redakce Echo24 k dispozici. Stuchlík v dopise zároveň nešetřil kritikou vůči některým svým kolegům. Více o dopisu píšeme zde

Na místopředsedu pražské ANO nominuje Říčaře

Pražské ANO nominovalo v úterý na místopředsedu hnutí svého předsedu Jana Říčaře. Jako kandidáty do eurovoleb podpořilo současnou europoslankyni za ANO Ditu Charanzovou a místopředsedu zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jaroslava Bžocha, řekl v úterý Říčař.

Své nominace navrhlo už deset krajů. Všechny podpořily na post předsedy premiéra Andreje Babiše a většina Jaroslava Faltýnka jako prvního místopředsedu. Středočeské ANO by za první místopředsedkyni chtělo hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Očekává se, že celostátní sněm stejně jako v předchozích letech jednoznačně zvolí Andreje Babiše do čela hnutí. Babiš už svoji kandidaturu potvrdil a na pozici prvního místopředsedy podpořil Jaroslava Faltýnka, který funkci zastává nyní. Faltýnkovou vyzývatelkou by mohla být stejně jako na minulém sněmu před dvěma lety středočeská hejtmanka a místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová.

Na minulém celostátním sněmu před dvěma lety získal Babiš při obhajobě nejvyšší stranické funkce 195 z 210 možných hlasů. Stejně jako před čtyřmi lety neměl soupeře. Post prvního místopředsedy v únoru 2017 uhájil šéf sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek a Pokorná Jermanová obhájila křeslo řadové místopředsedkyně. Dalšími místopředsedy byli zvoleni Richard Brabec a bývalý primátor Brna Petr Vokřál.

Do širšího vedení hnutí ANO se tehdy dostali karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (nyní Mračková Vildumetzová), která loni uspěla ve sněmovních volbách. Tehdejší místopředseda a nynější předseda Sněmovny Radek Vondráček a poslanci Ladislav Okleštěk, Roman Kubíček, Monika Oborná, Josef Bělica, Jan Řehounek a bývalý místopředseda hnutí Jan Volný.

Po jednání deseti krajských sněmů získali nyní nejvíc nominací na místopředsedu Vokřál, Brabec, Pokorná Jermanová a Vondráček.

Před pěti lety získalo ANO čtyři křesla

V posledních volbách do Evropského parlamentu získalo ANO čtyři křesla. Lídrem ANO by se nyní podle Babišova přání měla stát europoslankyně a manažerka Dita Charanzová. Vystřídala by na tomto postu bývalého eurokomisaře Pavla Teličku, který se s ANO rozešel předloni kvůli podpoře Miloše Zemana ze strany hnutí i rozdílnému pohledu na evropské otázky. Nominace krajů získala i další stávající europoslankyně Martina Dlabajová, poslanec Jan Bžoch, Petr Romajzl nebo starostové Kamila Bláhová či Jan Jarolím.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Rozkol v pražské ANO? Stuchlík neuspěl ve volbách, ale chce do vedení hnutí

Stuchlík se tlačí do vedení ANO. Má i nominaci na místopředsedu hnutí

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.