Volební model STEM: Babiše prý aféra posílila, šest stran bojuje o parlamentní přežití

Volební model STEM: Babiše prý aféra posílila, šest stran bojuje o parlamentní přežitíAKTUALIZOVÁNO
Snímek pořízený krátce po vyhlášení výsledků voleb v roce 2017. Andrej Babiš na něm děkuje polibkem Markovi Prchalovi, který se stará o jeho image na sociálních sítích. Foto:

FOTO: Reuters

Domov

Volební model

Echo24

S překvapivým volebním modelem přišla agentura STEM. Z údajů, jež agentura získávala týden poté, co se v médiích objevily informace o možném zavlečení premiérova syna premiéra Andreje Babiše na Krym, vyplývá, že by hnutí ANO oproti předchozímu období ještě posílilo. Podle stranických preferencí by získali babišovci 23 % hlasů. Kvůli velkému množství nerozhodnutých voličů a propadlých hlasů by pak hnutí ANO podle modelu STEM získalo podporu více než 35 % voličů. To je překvapivé zejména proto, že v meziměsíčních stranických preferencích stejné agentury podpora ANO dokonce o 9 desetin procentního bodu poklesla. 

Agentura STEM zpracovala volební model stranických preferencí, kdy se dotazovala na otázku, kterou stranu by lidé volili, pokud by volby proběhly v příštím týdnu. Z tohoto dotazu získalo hnutí ANO 23 procenta hlasů a druzí Piráti 11 procent. Třetí stranou by byla Občanská demokratická strana s devíti procenty.

Volební preference stran v listopadu 2018
Volební preference stran v listopadu 2018 Foto:

Stem.cz

Do následného modelu agentura STEM zapracovala i nerozhodnuté voliče a propadlé hlasy, pak by hnutí ANO získalo dokonce 35,7 procenta hlasů. Druzí by skončili Piráti se ziskem 13,1 procenta hlasů, zatímco v říjnu by získali 12,6 procenta. Třetí nejsilnější stranou by byla ODS se ziskem 12,4 procenta.

O parlamentní přežití bojuje hned šest stran. Kvůli statistické chybě u malých politických subjektů, která činí až dvě procenta, by se o křesla ve sněmovně strachovali komunisté (7,6 procenta), SPD (6,9 procenta), sociální demokraté (6,6 procenta), lidovci (5,1 procenta), TOP 09 (4,9 procenta) a STAN (4,6 procenta).

„Sestavit model volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model STEM vychází ze stranických preferencí, zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách, zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění,“ uvedla na webu agentura STEM, která předpokládá u voleb účast nižší než 55 procent.

Průzkum agentury STEM se konal od 19. do 30. listopadu. Na otázky odpovědělo 1034 respondentů.

Vyšší preference u hnutí ANO zaznamenal i průzkum agentury Kantar CZ, který své výsledky prezentoval v neděli. Podle něj by babišovci získali 32,5 procenta voličů. Druzí by skončili Pirát, kterým průzkum přisuzuje 19 procent. Třetí by byla ODS s 16 procenty. 

O deset procent méně mají naopak čtvrtí komunisté, do sněmovny by se dostali ještě SPD a Starostové a nezávislí (STAN) s 5,5 procenty. Sociální demokraté jsou na hranici volitelnosti, a to s 5 procenty.

Průzkum společnosti Kantar CZ se uskutečnil mezi 3. a 25. listopadem, do volebního modelu vstoupilo 885 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí +/- 1,3 až 3,1 procentního bodu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

ANO i ČSSD ztrácí, oproti volbám posílili Piráti i ODS, ukázal model Kantar CZ

Čerstvý průzkum: premiérovi Babišovi nedůvěřuje 60 procent respondentů