Orkán v ulicích. Létali lidé, střechy i kontejnery. Podívejte se

Orkán v ulicích. Létali lidé, střechy i kontejnery. Podívejte seUVNITŘ VIDEA
důsledky silného orkánu Foto:

Foto: printscreen / youtube

Svět

orkán řádí v Evropě

Už nejméně sedm obětí si dnes vyžádala větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a Itálie. Amsterodamské letiště Schiphol dnes před polednem zrušilo kvůli vichřici veškeré lety. Omezení se kvůli tomu dotklo i spojení s Prahou. Prudký vítr narušil provoz i na některých nizozemských dálnicích. V Německu byla ochromena železniční doprava; zastavily se mimo jiné všechny dálkové spoje. Problémy extrémní počasí působí i v Británii, Belgii či v Rumunsku.

Nizozemská meteorologická služba KNMI vyhlásila pro velké části nizozemského území nejvyšší, červený stupeň nebezpečí. Orkán dosáhl v poryvech rychlosti až 140 kilometrů za hodinu, strhává střechy a láme stromy.

„Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám byla až do odvoláním zrušena veškerá letecká doprava,“ oznámilo letiště Schiphol. Letecká doprava by se měla postupně obnovovat, letiště ale počítá se zpožděními po celý den. Omezení se projevilo i na spojení s Českem.

Už brzy ráno způsobil silný vítr podle agentury DPA značné problémy v silniční dopravě v Nizozemsku. Několik kamionů se v nárazech větru převrátilo a zablokovalo dálnice.

Z Německa jsou hlášeny nejméně tři oběti orkánu. V kempu u Rýna poblíž západoněmeckého Emmerichu spadl vyvrácený strom na 59letého muže, který byl na místě mrtvý. V durynském Bad Salzungenu vyvrácený strom usmrtil jednoho hasiče a dalšího zranil. V Lippstadtu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko zahynul 68letý řidič při dopravní nehodě, když kvůli orkánu ztratil kontrolu nad vozidlem a srazil se s nákladním automobilem, jehož 73letý řidič byl se zraněními převezen do nemocnice.

V Nizozemsku padající stromy zabily dva lidi. Na východě země v obci Olst zahynul pod zlomenou větví 62letý muž, v nedalekém Enschede strom spadl na vůz a zabil jeho řidiče. Dalšího řidiče vyvrácený kmen zabil v Belgii, asi 35 kilometrů jižně od Bruselu.

Další oběť dnešního počasí v Evropě hlásí Itálie. Ve městě Crotone na jihu země zahynul muž, který vylezl na střechu, aby zkontroloval, jaké škody silný vítr napáchal. Poryv větru jej ale ze střechy shodil. V Římě utrpěla zranění dívka, na kterou spadly tašky ze střechy školní budovy. V severoitalském regionu Valle d‘Aosta je kvůli větru uzavřena řada alpských sjezdovek.

Spadané stromy způsobily komplikace v dopravě také na mnoha místech Británie, mimo jiné v anglických hrabstvích Lincolnshire, Norfolk a Gloucestershire. Ve východní a jihovýchodní Anglii bylo kvůli škodám na vedení bez elektřiny asi 59.000 domácností.

Německé dráhy (Deutsche Bahn) dnes odpoledne z bezpečnostních důvodů zastavily veškerou dálkovou dopravu. Zatím není jasné, jak dlouho opatření potrvá. V některých spolkových zemích podle DPA odpadlo vyučování.

Čtěte také: Němci zastavili kvůli orkánu dálkové vlaky, Češi dojedou jen do Děčína

Před vichřicemi už předtím varovaly úřady v německém Severním Porýní-Vestfálsku, kde byla do odvolání zastavena železniční doprava, a to jak dálková, tak regionální. Regionální a příměstské vlaky se zastavily i v Durynsku.

V Německu dnes dosahoval orkán rychlosti přes 130 kilometrů za hodinu. Na hoře Brocken v pohoří Harz ve středním Německu rychlost větru dokonce přesáhla 200 kilometrů za hodinu.

V částech Rakouska nadále platí varování před lavinami a provoz byl na některých železničních tratích pro jistotu uzavřen. Podle Rakouských železnic (ÖBB) se to dotklo i spojení mezi Rakouskem a Švýcarskem.

Se silným větrem a sněžením se potýká také Rumunsko. Tři desítky tisíc lidí jsou v různých částech země bez elektřiny.

Čtěte také: Strach ze zřícení. Praha v noci do odvolání uzavře Libeňský most

Související články