Syřané jsou „nevyhostitelní“. Policie od půlnoci zadržela dalších 120 migrantů
MIGRACE V ČESKU
Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to před 08:00 řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes ČR přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.
„K tomuto času evidujeme přes 120 zadržených tranzitních nelegálních migrantů. Evidujeme také sedm převaděčů, kteří se snažili tyto migranty převézt, takže zatím se pořád ukazuje, že ten trend převozu migrantů tady je,“ řekl Majer Radiožurnálu.
Syřané většinou míří do Německa
V současné době podle Majera převažují mezi migranty Syřané, kteří se většinou dlouhodobě zdržovali v Turecku a nyní míří většinou do Německa. Občané Sýrie jsou z důvodu situace v Sýrii takzvaně nevyhostitelní. „Je jim vydáván příkaz k opuštění České republiky s dobou 30 dnů a jsou poučováni o tom, že pakliže chtějí zůstat na území České republiky, tak mají možnost přes vízum za účelem strpění,“ řekl ředitel cizinecké policie. Doplnil, že s převaděči probíhá trestní řízení a hrozí jim sazba odnětí svobody až do pěti let.
Vláda o dočasném zavedení kontrol rozhodla v pondělí večer. Na česko-slovenské hranici jsou od půlnoci policejní hlídky na 17 silničních, sedmi železničních a třech říčních přechodech. Turisté se nemohou volně pohybovat po stezkách a cestách, které vedou po státní hranici nebo střídavě na území obou sousedních zemí. Hrozí za to pokuty, na místě až do 5000 korun. Výjimku mají mít zemědělci, lesníci, myslivci či rybáři při výkonu své práce v příhraničí.
V první fázi podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) budou kontroly trvat deset dní, tedy do 8. října. Čas chce využít k jednání se slovenskou stranou, poté kabinet situaci vyhodnotí. Slovensko v úterý uvedlo, že rozhodnutí ČR respektuje. Ve středu ho ale slovenský premiér Eduard Heger kritizoval. Podle Rakušana není zavedení kontrol silový krok vůči Slovensku, cílem je dát převaděčským skupinám najevo, že pro ně existuje překážka. Ministr to řekl na půlnočním briefingu v Hodoníně na hranici se Slovenskem.
Na hlavním nádraží přenocuje denně 150 uprchlíků
Na pražském hlavním nádraží přenocuje podle Iniciativy Hlavák denně průměrně 150 migrantů. Jsou mezi nimi často i rodiny s dětmi, sdělila mluvčí iniciativy Mlada Hošková. Podle ní by s nadcházejícím chladným počasím bylo zapotřebí situaci řešit tak, aby nemuseli uprchlíci spát venku. Policie nádraží kontroluje, zatím podle mluvčího Jana Daňka nezaznamenala žádné protiprávní jednání ze strany běženců ani vůči nim.
Hlavní nádraží se potýká s vyšším počtem uprchlíků kvůli současné migrační vlně syrských běženců. Policisté od začátku letošního roku zajistili na území republiky téměř 12 000 migrantů. To výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. ČR od zavedla kvůli uprchlíkům hraniční kontroly na přechodech se Slovenskem.
Magistrát podle mluvčího Víta Hofmana situaci na nádraží sleduje. „Situaci je podle našeho názoru nutné řešit na úrovni České republiky a ministerstva vnitra, což se snažíme iniciovat,“ uvedl počátkem týdne. Většinou jsou podle něj na hlavním nádraží uprchlíci, kteří Prahou pouze projíždějí a pokračují dál večerními vlaky. Také podle policie migranti pouze přečkávají do dalšího spoje.
„Zadržení migranti podstupují standardní bezpečnostní proceduru a po vydání výjezdního příkazu pobývají na našem území 30 dnů zcela legálně. Každodenně je v dané lokalitě prováděn dohled nad veřejným pořádkem,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Běženci podle ní zůstávají na nádraží řádově hodiny.
Iniciativa Hlavák na nádraží pomáhá především večer. Běžencům dodává jídlo, vodu, deky, teplé oblečení a zajistí základní zdravotní ošetření.
Policie ode dneška kontroluje 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření ode dneška zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko. „To, jak tyto kontroly ovlivní naší činnost a poskytování humanitární pomoci syrským uprchlíkům na/před Hlavním nádraží v Praze, uvidíme během následujících dnů,“ uvedla Hošková.